Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Вторник, 12 Јануари 2021

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар квадратен. Пообилни беа врнежите во текот на ноќта кога во терминот од 19 до 07 часот изутрината денеска беа регистрирани 37,2 литри воден талог на 1м2. Овој податок ја прави Гевгелија место во државата каде наврнаа најгоеми количини дожд во едно деноноќие.
Заедно со врнежите во текот на викендот кои беа во количини од 26 литри/1м2, во изминатите три дена во Гевгелија наврнаа 71,2 литри дожд на метар квадратен, според податоците од Метеоролошката станица во Гевгелија.

Ваквите врнежи не претставуваат опасност туку добредојдена влага на почвата по прилично неврнежливиот период во текот на изминатите месеци. Тоа ќе ја подготви почвата со доволно влага за одржување на растенијата во активна состојба.

Освен во Гевгелија врнежи се регистрирани и во Дојран 40 литри/м2, Д. Капија 30 л/м2, Струмица 27 л/м2. На повисоките места врнежите беа од снег, па на Попова Шапка наврна 32 сантиметри снежна покривка.

Во текот на денот се очекува максимална температура во Гевгелија да достигне 11 степени. Ветерот е со слаб интензитет од 22 км/ч.
Денот во Гевгелија завршува во 16:22 часот кога настапува зајдисонце, па температурата ќе почне да опаѓа достигнувајќи 8 степени, а после полноќ ќе продолжи да паѓа до 2 степени од целзиусовата скала.Last modified on Вторник, 12 Јануари 2021 - 14:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.