Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Вторник, 12 Јануари 2021

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре. Во нашата земја функционира увозот и извозот на производи и опрема потребна за стопанството, но пред се' и зголемените потреби за здравството. Но, интензивните царински контроли на виделина изнесоа и нов вид нелегален транспорт - а тоа е внес на лекови.
Имено, на Граничен Премин „Богородица“ при влез од Р: Грција во Република Северна Македонија по случаен избор при извршена детална контрола на товарно моторно возило со скопски регистарски таблички, од страна на царински службеници од Одделението за оперативни работи, откриени се картонски кутии полни со лекови наменети за нелегална трговија. Притоа, во палетарката од десната страна биле пронајдени 6 (шест) картонски кутии со 744 пакувања на 14 видови лекови и тоа:

- 119 паковки Lyo-cortin прашок и раствор 100мg,
- 50 паковки Depakine од 200 mg
- 65 паковки Cytotec од 200mg
- 30 паковки Arcoxil од 90mg
- 30 паковки Neurontin, 300mg
- 200 паковки маст Butavate, 30gr
- 20 паковки Deca durabolin, од 50 mg,
- 50 паковки Vermox, 100mg
- 44 паковки Aldactone, 100mg
- 30 паковки Plaguenil, 200mg
- 50 паковки Ditropan, 5mg
- 50 паковки Neurobion и
- 6 кутии(42 ампули) Prolutex 25mg.

Вкупната пазарна вредност на запленетите лекови изнесува 233.500,00 денари. Кутиите со сите 744 пакувања на лекови се привремено одземени со Потврдa за привремено одземени предмети, a целокупната документација е предадена на Одделението за истраги за нивно понатамошно постапување.

- „Царинската управа продолжува да работи во функција на граѓаните, да се грижи за нивната безбедност и стабилноста на буџетот“, изјавуваат од ЦУ на РСМ.

 

Last modified on Среда, 13 Јануари 2021 - 03:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.