Нема сурварски огнови

Среда, 13 Јануари 2021

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките на ограничено работно време на угостителите, забрането групирање на јавни места како засилени анти-ковид мерки во државата и намалениот број нови случаи на коронапозитивни во општината, ОКШ на Гевгелија одлучи да ги продолжи мерките на контрола и ги забрани групирањата на традиционалните сурварски огнови низ маалите во Општината.
На ова се придружија и од Гевгелиското Архиерејсно намесништво кои уште пред Нова Година најавија дека ги откажуваат литургиите на голем водосвет на водите на Вардар за време на празникот Водици, заради спречување групирање и ризици од ширењето на корона вирусот.

Обилната домашна трпеза, задолжителните колбаси, сарми, погача со паричка остануваат Ваш озбор во кругот на семејството, за традиционалното одбележување на Стара Нова Година и Василица.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.