Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Сабота, 16 Јануари 2021

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран ќе пристигне и на југот од земјата. Оваа ноќ ќе биде најстудена досега.

Гевгелија во текот на ноќта покрај присуството на ветровити струења од северозападен правец ќе има и пад на температурата под нуата од целзиусовата скала. После 20 часот се очекува да биде -1 спетен под нулата, со максимални -4 степени во текот на ноќта, се до 06 часот изутрината. Во текот на утрешниот ден ќе биде ведро и сончево со намалена сила на ветрот од сегашните максимално измерени 28 км/час до 11 лм/час во текот на претпладнето со пад до 3 км/час во послепладневните часови.

Максималните минусни температури на места во државата ќе се движат од -15 до -4 степени, а во планинските предели ќе достигнат и -20 степени.

Поларниот бран ќе трае до вторникот, следната недела, а во среда се очекива постепен пораст на температурите на воздухот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.