Водосвет годинава во црковните храмови

Вторник, 19 Јануари 2021

Пандемијата годинава ја измени и традицијата - Осветувањето на водите за време на годината во која продолжуваат пандемските ризици од заразување со ковид-19, наместо по течението на реката Вардар ќе се изврши со водосвет во црковните храмови во Гевгелија.

Ваква одлука донесе Гевгелиското Архиерејско Намесништво согласно препораките на Владата, здравствените власи и Синодот на МПЦ-ОА, а во консултација со кризниот штаб на општина Гевгелија.
Традицијата нема да биде одмината. Утрото во црковните храмови во Гевгелија ќе се одржи утрена со Света Златоустова Литургија, (со почеток во 7:00 часот), а веднаш потоа ќе се изведе Голем Богојавленски Водосвет.
Според традицијата на овој ден сите води се осветени и лековити.

Водици се празнува два дена. Првиот ден 19 јануари, освен Богојавление и Водици уште се вика и Војордање и Машки Водици, а вториот ден 20 јануари, Собир на Свети Јован Крстител, кој уште се наекува и Женски Водици.

Денес традиционално, во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема вода - река, езеро или базен (до лани), а луѓето скокаат во водата и се обидуваат да го фатат крстот. Се смета дека на тој ден сите води се крстени и исто така оној што ќе го најде крстот ќе биде среќен во следната година.
Овој ритуал го симболизира влегуањето на Христос во реката Јордан и неговото водено крштевање.
Крштевањето значи и духовно раѓање, односно почеток на човековото живеење во верата. Затоа кумот се смета за духовен родител на крстениот и најблизок роднина. Со овој празник завршуваат не само дванаесетте т.н. Некрстени денови туку и циклусот зимски празнувања во кој спаѓаат уште и свеченостите поврзани со Бадник, Божик, Нова Година (Василица) и сл.

Но, корона пандемијата како што се замеша во нашиот живот и нормален тек на нештата, така се замеша и во традицијата, па наместо водосвет на Вардар денеска заради избегнувања на големи собирања и ризик од пренесување на корона вирусот, водосветот на водите се врши во црквите во Гевгелија, а според препораките на Снодот на МПЦ-ОА така би требало да биде и во останатите храмови низ Македонија.

Наместо носењето на светиот крст по домовите од Гевгелиското Архиерејско намесништво известуваат дека истиот, по осветувањето на водите ќе биде изложен во црквите „Св. Кирил и Методиј“ и „Св. Спас“.

За многу години Водици!

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.