Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Сабота, 23 Јануари 2021

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во државата во категоријата „високо загаден воздух“.

Од податоците се гледа дека во 21 часот во градот на југот измерени се 105 суспендирани честички со големина до 10 микрометри PM10, а граничниот праг изнесува 50 микрограми на метар кубен. Поголема вредност од кј нас има Кичево со измерени 119 микрограми на м3, а после Гевгелија на листата на висока загаденост се општините Ѓорче Петров (98 мкг/мк) и Тетово (95 мкг/м3).

Истите податоци се измерени и во Мернатаа станица во Гевгелија, а податоците автоматски се евидентирани и во Системот за квалитет на воздух при Миниетерството за животна средина.

МЖСПП приложи неделен извештај за квалитетот на амбиенталниот воздух во државата во првата недела од јануари (04.01.-10.01.2021 г.) во кој е содржана анализа на среднодневните концентрации на PМ10 во мерните станици ширум државата.

Од анализата се забележува дека среднодневната гранична вредност за суспендирани честички со големина до 10 микрометри РМ10 (50 микрограми на метар кубен) е надмината на мерните места Центар, Гази Баба, Карпош, Лисиче, Ѓорче Петров, Битола 1, Битола 2, Гевгелија, Кавадарци, Кичево, Куманово, Тетово и Велес 2.

Од МЖСПП потенцираат дека „Прагот на информирање за РМ10 (2 последователни дена со среднодневни концентрации над 100 микрограми на метар кубен) не е надминат на ниту едно мерно место во државата“. Тоа значи дека состојбата со загаденоста е краткотрајна, а атмосферските промени влијаеле и на подобрување на квалитетот на воздухот.

 

 

Last modified on Сабота, 23 Јануари 2021 - 23:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.