Социјална зграда за 52 семејства од Гевгелија, готова до март 2022

Четврток, 04 Февруари 2021

Подобрување на стамбените услови за живот на 52 социјално загрозени семејства ќе биде решено со изградба на социјалната зграда чија вредност е 80 милиони денари.
Работите на терен се интензивираат, а денеска градежната оператива ја посети министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски заедно со директорот на АД за станбен и деловен простор Кристијан Трајковски, кои се инвеститори на проектот.
Објектот се гради во месноста поранешна „Касарна“ за која цел Општина Гевгелија одобри парцела која е во државна сопственост. Истиот ќе биде наменет за домување на социјално загрозени семејства од Општината.

- „Можам да најавам крупни капитални проекти за развој на Гевгелија и подобрување на условите за живеење на жителите на Гевгелија. Освен оваа градба за ваква наммена одвоени се вкупно 130 милиони денари“ истакна при посетата во Гевгелија министерот Бочварски.

- Преку КФВ банката започнуваме со реализација на четири проекти за подобрување на комуналната мрежа, инвестиција од преку 2 милиони евра.
- Годинава започнуваме со постапки за изградба на гасоводот од Неготино до Гевгелија и понатаму со интерконекторот до Грција.
- Предвидено е реконструкција на улици во општината преку средства од Министерството за транспорт и врски и други проекти со кои ќе придонесеме за економскиот развој на градот и овој регион.

Инаку, освен во Гевгелија вакви социјални згради со вкупно 600 станбени единици се градат на повеќе места во државта. Зградата во Гевгелија треба да биде готова и порано од предвидениот рок и да финишира во март 2022 година, информираше министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешниот увид на градежните работи.

Last modified on Четврток, 04 Февруари 2021 - 20:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.