Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Недела, 21 Февруари 2021

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано починатиот свој сограѓанин - 38 годишниот Игор Мицев. Беше познат во својата средина, а особено по долгогоришното учество и настапи со КУД „Негорци“ од Негорци со кој ја претставуваше Гевгелија и Македонија на домашни и меѓународни настапи.
Денеска во негово сеќавање беа засадени 38 дрвца - садници од јасен, онолку колку што години имаше тој. Садниците се донација од ШС „Кожув“ Гевгелија. Зелените крошни од новите садници со текот на времето ќе го красат дворот на Детската градинка во Негорци.

На еколошко-споменичната акција денеска се придружија бројни негови другари, роднини, сограѓани, а учество зедоа и претставници од локалната самоуправа.

Игор почина ненадејно на 23.02.2019 година од срцев удар и денеска со акцијата неговите сограѓани и претставници на заедницата му оддадоа двегодишен акцијашко-еколошки помен за прераната загуба на овој млад живот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.