Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Четврток, 04 Март 2021

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше почувствуван во 19:38 часот во Гевгелија.

Европскиот макросеизмичкаи центар известува дека потресот е регистриран во Грција, во близина на Лариса, на 31 километри северозападно од овој грчки предел, односно 17 километри западно од местото Турнавос, кое е населено со 10.700 жители .
Епицентарот на потресот е 11 километри под тлото на земјата, идентично како првиот потрес регистриран вчера претпладне, исто така во близина на Лариса, место со 144.000 населена популација.

Јачината на земјотресот е 5,7 степени според Рихтер ( за 0,5 степени послаб од првичниот, но доволно вознемирувачки за тамошните жители).

Гевгеличани го почувствуваа земјотресот, бидејќи цел Балкан лежи на иста тектонска плоча.Last modified on Четврток, 04 Март 2021 - 20:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.