Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Сабота, 06 Март 2021

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500 килограми марихуана, информираат во МВР.
Се проценува дека тежината на запленетиот забранет товар за меѓународен трансфер изнесува околу половина тон. Нелегалниот товар требало да премине на територијата на Грција. Полициските сили при ГП „Богородица“ го стопирале превозот и со тоа спречиле меѓународен трансфер на нелегалниот товар.
Ова е уште еден прекинат ланец на меѓугранична трговија со дрога во текот на денешниот ден со вкупен биланс на заплена на дрога од 700 килограми марихуана, заедно со успешната акција на граничната линија кај Селемлија, богданско.

Во текот на денешниот ден спречена е трговија и трансфер на спакувана дрога (марихуана) на граничната линија со Грција кај местото Селемлија, а тежината на товарот изнесувала 200 килограми, јавува МВР. Марихуаната е азпленета, а приведени се две лица.

Големата полициска акција за сузбивање на меѓународниот криминал со дрога се' уште е во тек, со изведување на претреси. Полициските сили се и понатаму активни во Гевгелија и регионот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.