Топ Новости >

Општината се фали дека гради водовод, а тендерот стопиран

  • Недела, Јул 16 2017

{flike}


Општина Гевгелија веќе два дена е во медиумски преписки со Министерството за транспорт и врски кое ги стопирало тендерите за изведба на две бушотини од проектот за водоснабдување на Гевгелија поради „битни пропусти и недостатоци“ во тендерската постапка.

Само пред месец дена градоначалникот Франгов на ВЕБ страната на Општината се пофали дека направиле увид на локацијата каде се гради нов водоснабдителен систем за Гевгелија, а оно уште да ти немало завршен тендер за избор на најповолен изведувач.
Со ова пропаѓаат најавите на Општината дека новиот систем за снабдување на гевгеличани со квалитетна вода може да биде завршен и ставен во функција во ноември годинава.
Ако се има во предвид лагата дека се гради на терен, а изведувач за бушотини уште не е избран, тешко на гевгеличани со сознанието за новите обиди за предизборно прелажување дека наскоро ќе добијат квалитетна вода без арсен.

 

Фото: Од објавата на ВЕБ страната на Општина Гевгелија од 14.07.2017

 

Од Општина Гевгелија велат дека е ова четврти тендер по ред и повторно без апликација на заинтересирани фирми-изведувачи: 

- „Можно ли е тендер што се распишува четирти пати по ред, со позитивно мислење од Советот за јавни набавки и по одобрен проект од Европската инвестициона банка, да има сериозни пропусти во постапката? За волја на вистината, на третиот повик што го објави МТВ имаше интерес од една компанија, но тендерот беше поништен поради тоа што истата беше и проектант. Четвртиот, односно, последниот повик Министерството не ни дочека да види дали има интерес, затоа што тендерот е прекинат неколку дена пред крајниот рок за поднесување на понуди. Ако толку се грижеа за Гевгелија, кога никој не пројавил интерес, зошто не почекаа да видат дали ќе има заинтересиран понудувач.“

Првиот тендер го најави во ноември 2014 тогашниот министер за финансии Ставрески. Ништо не бидна ниту од таа најава. Од тогаш поминаа уште четири огласи, еден грант, четири инвеститори, а ниту еден изведувач нема на терен - дуплираните проекти на Општината се само параван за црпење меѓународни средства и затскривање на реалниот проблем со арсенот во гевгелиската вода.

Општина Гевгелија по прашањето со водоснабдувањето минатата година во декември 2016 ги обнови бунарите за вода кај Вардар со грант од Јапонската Влада и УНДП, а во февруари годинава постави камен темелник на новиот проект за водоснабдување со средства обезбедени со кредитно задолжување од Светска банка. Но, никогаш не обзнанија со каков квалитет се водите од пробните ископувања кај Вардар и дали истите ги задоволуват стандардите на СЗО и Правилникот за квалитет на води на РМ, и дали се тие реален спас од арсенот.

 

 

Арсен нема во водата, (така вели градоначалникот Иван Франгов), а Општината се зафати со огласи и донации и тоа од четири наведени извори (Министерството за транспорт и врски, Светска Банка, ИПА програмата, УНДП) и сите објави се за иста намена - подобрување на водоснабдувањето од бунарското подрачје кај Вардар, за општина Гевгелија.

Вредноста на проектот варира од 5 милиони денари, до 1,3 милиони евра, или последната цифра од 1,7 милиони евра како што објавува Општината. Каде одат средствата кога работите стојат во место?

И, ќе понесе ли веќе граѓанска, политичка и законска одговорност градоначалникот Франгов што чекаше 4 години и 9 месеци за да ја извести јавноста панично, еден ден по друг, дека тендерот му е стопиран, поништен поради пропусти и недоследности и дека не може да копа нови бунари? Па нему и онака му беше истечен мандатот. Со одлуката за продолжување на мандатот заради функционирање на локалните самоуправи  во државата од страна на сегашната Влада, Франгов сега „се залета“ се' да заврши за два месеца? Што дремка дремел целиот мандат и ги остави гевгеличани да се трујат со отровниот арсен во водата и да го загрозуваат своето здравје заради недоследноста и неодговорноста во работењето како локален функционер? Ова се однесува и на останатите  претставници на локалната власт кои целиот свој мандат како и градоначалникот, молчејќи за арсенот во водата и потребата од мерки за заштита на граѓаните, заборавија дека власта ја добиваат за да им служат на граѓаните и да ги задоволуваат нивните заеднички потреби во заедницата, а не заради себе и задоволување на својите суети и корист од функционерските привилегии.

 


„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.