Топ Новости >

Се реди новиот градски пазар

  • Среда, Авг 02 2017

{flike}


На еден ден пред закажаното отварање на новиот градски пазар во Гевгелија, повеќе од 20-тина мајстори на терен го доредуват местото за да ја добие своја функционалност.
Баѓери разносуват тешки материјали, се редат бекатон плочки, на паркингот недомонтирани панели, во внатрешноста на пазарот се редат старите тезги од постојниот градски пазар во Гевгелија.
Сликата дава впечаток на хаотична ангажираност.

На еден ден пред Илинден и закажаниот рок дека првиот пазарен ден четврток од август (3-ти август) ќе се пушти новиот пазар кај Караорман во употреба личи на избрзана работа за работно да се одбележи „патерицата“ од празникот.

Старите тезги од стариот пазар личат на мудрата забелешка од старите: „Убава мома со ќитка на уво, а гомно во носот“.

5.880 метри квадратни нов пазаришен простор не е ставен целосно во функција според планираниот проект: дека ќе функционира простор за тезги со овошје и зеленчук, железарија и ограден простор (затворен) за текстилна понуда. „Во втората фаза од проектот беше предвидено да се изгради голем супермаркет како составен сегмент на пазарот“, изјави општината за "Bulld.mk" во септември 2012, а на просторот никаде нема таков супермаркет. Ако мислат на новата стамбена зграда „залепена“ до пазарот, тоа е секако за друга намена и нема врска со подобрувањето на понудата на производи на земјоделци и малостопанственици на пазаришниот простор во Гевгелија. Исто, забележаа дел од соговорниците на просторот, паркингот е премал за возилата на понудувачите на просторот кои би ги донеле производите за продажба, а затворениот простор за текстилна понуда никаде го нема.

Од брзање да се сечи лента после Илинден, поважна е функционалноста на просторот отколку оправдувањето на инвеститорот - Општина Гевгелија дека еве го завршила проектот. Проект започнат во декември 2012 година, а беше најавен дека ќе биде готов за 90 денови, најдоцна до март 2013 година, со непрезентирани договори за изведувачи, подизведувачи, анекси и анекс договори на анексите, не ја оправдуваат работата на инвеститорот кој потроши пет години за нештата вака хаотично на ден пред Илинден да се редат со старудии од тезги, со недограден планиран простор, со купишта отпаден градежен материјал и закрчен сообраќај на пристапните улици до околните згради.ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.