Топ Новости >

Новиот пазар во Гевгелија поскап за цели 300 илјади евра

  • Среда, Авг 09 2017

 

{flike}


 

„Речиси 1 милион и 300 илјади евра ја чини Општина Гевгелија новиот градски пазар. Важно е јавноста да знае дека првичната сума на целиот проект беше 60 милиони денари, за крајната сума да достигне до речиси 79 милиони денари- односно надмашување за цели 300 илјади евра.“ - потенцираа на прес конференцијата од општинската организација на СДСМ Гевгелија.

Дополнително- првичниот проект предвидуваше и изградба на 16 дуќани во склоп на градскиот пазар. Крајниот проект не само што е поскап за 19 милиони денари, туку ги нема и предвидените 16 дуќани.
Сево ова со право создава сомнеж кај граѓаните.

Поради тоа што станува збор за голема сума на пари, бараме во најбрз можен рок Општината да овозможи целосна транспарентност и отчетност за тоа како се потрошени парите на граѓаните и колкав е долгот на Општината кон изведувачите.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.