Заев во Гевгелија: Изградба на нов водовод, елиминирање на арсенот кај Моин, гасификација на Гевгелија
Топ Новости >

Заев во Гевгелија: Изградба на нов водовод, елиминирање на арсенот кај Моин, гасификација на Гевгелија

  • Вторник, Сеп 26 2017

 

 


{flike} 


 Централен предизборен митинг на СДСМ и коалиционите партнери се одржа вечерва на плоштадот „Сава Михајлов“ во Гевгелија на која покрај носителот на листата за советници, Ташко Дојчинов, кандидатот за градоначалник за Гевгелија, Сашо Поцков, се обрати и лидерот на СДСМ - Зоран Заев.

- „Сашо Поцков ќе биде новиот градоначалник на оваа убава општина од југот и заедно со него со помош од централната власт тој ќе ги донесе промените за Гевгелија, за европска, модерна и зелена Гевгелија“ рече вечерва пред гевгеличани лидерот на СДСМ Зоран Заев на централниот предизборен митинг во Гевгелија. 

Пред многубројните присутни, охрабрени гевгеличани Заев зборуваше за горливиот проблем на гевгеличани - водата и додаде:
- „Ништо не е поважно од здравјето на граѓаните. Дали сме во 21 век за да Гевгелија не може да кажа дека има чиста вода. Осум ипол години Франгов лажеше дека ќе донесе чиста вода, за да ништо не направи. И не се Принцес и казината атракција во Гевгелија. Атракција е хациендата на Караорман од каде од високо ги гледа луѓето, а со погледот од високо луѓето изгледаат како мравки. Неможеше да ја реши водата, можеше хациенда на направи. Нема да дозволиме повеќе бандитизмот, корупцијата и криминалот да владеат со нашата земја, ниту нашите животи“, порача Заев од говорницата. 

Тој им вети на граѓаните на општина Гевгелија дека: „Ќе се посветиме заедно со новиот градоначалник на Гевгелија Сашо Поцков дека ќе изградиме нов водовод, ќе го елиминираме арсенот кај Моин за да имаме здрава вода за здрави граѓани, заедно ќе изградиме гасификација, ќе создаваме отворена, транспарентна и модерна општина Гевгелија. Гевгелија може да се развива како европска општина оти овде е портата на нашата Македонија. 

Од говорницата на митингот во Гевгелија Заев одговори на забелешките на ДПМНЕ дека економијата паѓала. „Не бе Груевски, не паѓа економијата. Ти паѓаш и никој не може да те запре. Од овде од Гевгелија ќе ти порачам: Следи ме внимателнно. Ќе ти одржам лекција по економија која нема да ја заборавиш. Ќе видиш дека со чесна влада, со чесни луѓе кои знаат како на први да дадат плата дека ќе создадеме живот за секого во Македонија. Следи ме и нема да ја заборавиш лекцијата која ќе ти ја одржам“.

Заев се осврна и на новата ера на Груевски. Рече дека новата ера започнала од Христа и нема друга ера. Има само ново време на одговорност, а тоа е затвор. Доаѓа ново време за граѓаните на Македонија каде ќе има еднакви можности за живот за сите во Македонија. 

Заев ги повика граѓаните со нивниот глас да ги прекинат кабинетските решенија за градоначалници кои служат како партиски послушници и да гласаат за Живот за сите во Гевгелија со кандидатот Сашо Поцков и победничката листа на советници од СДСМ за Гевгелија.

 

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.