Топ Новости >

Злоупотреба на јавни проекти во предизборието

  • Недела, Окт 01 2017

{flike}


На фан пејџот на „Крадоначалници на ДПМНЕ“ објавени се фотографии за предизборно кршење на јавните проекти од страна на екс градоначалникот на ДПМНЕ, Франгов. Направени се снимки како багери расфрлаат чакал за тампонирање на улица „Серменинска“ во Гевгелија. Во постот се наведува:

„Предизборна парада на асфалтирање на улици.
Во текот на изминатите два мандати екс градоначалникот Иван Франгов не успеа да ја асфалтира, па во време на предизборна кампања пушта багери.“

Ова е против членот 8-а од Изборниот закон на РМ во кое изричито се наведува дека со распишувањето на изборниот процес, а веќе сме и во изборна кампања, забрането е користење на јавните средствата од буџетите, а со тоа запираат и проектите од јавен интерес, со цел да не се злоупотребуваат во изборни цели.

Очигледно, од ништо не изморениот екс градоначалник, сега најде подмолни сили да парадира со машинерија по улиците низ општината и да тампонира, како најава дека ЌЕ се асфалтира тоа што осум години го остави запуштено.

Прво, инспекциите треба да излезат на терен и да го запрат ваквото кршење на законот, и второ, жителите на „Серменинска“ можат да останат со 100 метри тампонирана улица и да се изначекаат асфалт, како пред некој ден што се случи во Богородица.

„Се тресеше гора, се роди миш“, така и багерите и ваљаците во село Богородица одработија само 100 мети уличен простор, како и улица „Серменинска“ - 100 метри тампониран чакал за предизборно сликање на тој што со години ги заборава комуналните потреби на граѓаните (чиста вода, асфалтирани улици, канализација, јавно осветлување).

 


Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.