Топ Новости >

Општина Гевгелија со блокирана сметка за изборите

  • Вторник, Окт 03 2017

{flike}


Општина Гевгелија не може да ги спроведе локалните избори на својата територија поради недостаток на средства, односно заради моменталната блокада на сметката на општината.
Ова ги комплицира организационите подготовки поради што на сцена настапува Државната изборна комисија која ги превзема трошоците преку Буџетот на РМ.

Ваков е случајот со уште 20 општини во државата кои заклучно со 29 септември имале блокирани банкарски сметки, без најава дека ќе приходуваат, ќе ги деблокираат сметките и ќе ја превземат законската грижа за спроведување на изборите на територијата на својата општина.

Колку пари ќе не чинат локалните избори. Пресметката е неизвесна затоа што 20 општини имаат блокирани сметки и државата ќе им ги плаќа трошоците за избор на нови градоначалници. До Државната изборна комисија веќе се префрлени половина милион евра кои ќе бидат исклучиво само за блокираните општини и дополнителни два милиони евра за изборниот материјал на сите гласачки места.

Но од Министерството за финансии велат дека се менува бројот на општини кои имаат проблем со долговите и неизвесно е како ќе биде состојбата до денот на гласањето.

Еве кои општини биле блокирани до 29 септември. Охрид, Струга, Тетово, Куманово, Берово, Неготино. Блокирани се и Ресен, Градско, Сопиште, Пехчево, Гевгелија.

„За спроведување на локални избори средствата се обезбедуваат од буџетот на општината и градот Скопје, а средствата за изборниот матерјал се обезбедуваат од Буџетот на Р.М. и со нив располага ДИК. Во случај на блокирани сметки средствата за спроведување на локални избори се обезбедуваат од Буџетот на Р.М, велат од Министерството за финансии.“ 

Видеото е превземено од Телевизија 24 

Во изминатите девет години во Македонија шест пати биле организирани избори, за што се потрошиле над 22,2 милиони евра. Најскапи биле изборите во 2014 година. За претседателски и вонредни параламентарни избори од центаралниот буџет се потрошени 6,5 милиони евра. Лани, вонредните парламентарни избори не чинеа 3 милиони евра. Предстојните избори на 15 октомври ќе бидат седми по ред, од 2008 година наваму, а колку ќе не чинат, ќе се знае следниот месец. 


Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.