Топ Новости >

Надуени јавни тендери за партиска пропаганда

  • Среда, Окт 04 2017

 

 

 


{flike} 


Екс градоначалникот на општината и кандидат на ДПМНЕ со помош на фирма добитник на јавен тендер од Општина Гевгелија поставува партиски реклами во предизборието. 

Ова е возило на фирмата „Дигитал“ ДОО Струмица која денеска со кран ги поставуваше рекламните партиски платна на кандидатот за градоначалник Иван Франгов и носителот на листата Андон Сарамандов. Свесни дека го кршат изборниот законик за користење на јавни средства (фирмата е добитник на јавен општински тендер чии услуги се плаќаат со средства од Буџетот на општината) возилото на фирмата марка „Мерцедес“ денеска имаше лепенки за да се прикрие логото на фирмата од вратата на возилото.

 

 

Друштвото за градежништво, занаетчиски работи, трговија и услуги „Дигитал“ ДОО од Струмица на 4 август конкурирал на тендерот за јавни набавки објавен од општината за „изградба на нови линии за улично осветлување во општина Гевгелија“ со вкупен износ од 4.745.700 денари. Наместо тоа Општината на 31 август годинава и' одобрила вредност на набавката од 5.599.926,- денари. Тоа е за 854.226 денари повеќе од првичната понуда која била прифатена како најдобра во тендерската постапка. Лесно е да се претпостави дека за 4,7 милиони денари „Дигитл“ ќе работи на осветлување на општината, а за разликата од 14.000 евра за „осветлување“ на партијата.

 

 

Ваквиот прикриен „дил“ за соработка со фирмата наместо за општински за партиски цели на градоначалникот во заминување и листата на советници од неговата партија денеска на својот веб портал го осудија од СДСМ Гевгелија.

Пред јавноста да го донесе својот суд на изборниот ден, ќе се одважи ли некој да ги пријави сите овие злоупотреби во предизборната трка од страна на градоначалникот со изминат мандат и партијата која не може да помисли на фер избори без нефер постапки на злоупотреба на јавните ресурси? 

Како изгледаше состојбата на терен од фотографиите во прилог.

Кој ја набљудува состојбата на терен? Црвеното „мицубиши“ со Франгов во него. Се' им тече според однапред договореното, со злоупотреба на парите на граѓаните. 

 


Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.