Топ Новости >

Прес на Елизабета Јаневска (СДСМ) - кандидат за советник

  • Понеделник, Окт 09 2017

{flike}


Животот во населените места бара и конкретни ангажмани кои што СДСМ во својата програма прецизно ги нотира како проектни остварувања за време на мандатот кој очекуваат да го добијат во локалната самоуправа во општината.

Кандидатот за член на Советот на општина Гевгелија од коалицијата што ја предводи СДСМ, Елизабета Јаневска, во своето денешно прес обраќање ги потсети своите сограѓани дека:

- „Нашата програма за подобар и подостоинствен живот за сите предвидува проекти и за Богородица.
Сегашниот систем на општински автобуски превоз не ги задоволува потреби на жителите на Богородица и другите населените места, а во некои населени места овој систем воопшто и не функционира. Ние се обврзуваме да обезбедиме редовен и навремен локален превоз за сите жители на населените места во Општина Гевгелија.
Од конкретни мерки за населеното место од каде што е делегирана Јаневска да биде претставник на граѓаните таа ги посочи: етапното средување на полските патишта во Богородица, реконструирањето на постоечките поголеми улици, обезбедувањето на доволно квалитетна и здрава вода за пиење, одржувувањето и редовно чистење на депонијата, подобрување на комуналната чистота и уличното осветлување во Богородица.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.