Топ Новости >

Поцков во победничко Миравци

  • Четврток, Окт 12 2017

{flike}


-„Тука доаѓам секогаш со посебно задоволство, зошто секогаш што ќе се договориме тоа и го исполнувате. Со претседателот Зумров се договоривме на изборите во 2016 да го победиме пратеникот од Миравци Цуклев само за еден глас, ама не испадна така, го победивме со четири гласа.
Вечерва знам дека на сите Ви е јасно дека на 15 октомври Гевгелија ќе има нов градоначалник и ново мнозинство во Советот“, ја дели увереноста со граѓаните од Миравци кандидатот за градоначалник од СДСМ, Сашо Поцков на прексиноќа одржаниот предизборен митинг.

Поцков најави вистински капитални проекти, а не крпење дупки и асфалтирање на два метри улици со кои се фали градоначалникот на кој му истече мандатот. Во програмата на СДСМ „Живот во Гевгелија за сите“ ќе имаат еднаков третман комуниалните потреби на сите граѓани во општината и населените места да бидат пристојно место за живеење.

На клеветите од кандидатот на ДПМНЕ дека тој ќе се залагал за двојазичност, Поцков се спротивстави со ветувањето дека на 16 октомври кога власта ќе биде сменета, нема да биде ништо поразично од 14 октомври, ниту ќе има двојазичност, ниту ќе има бегалски кампови во Гевгелија. Тоа е имагинарна фикција на ДПМНЕ со цел да се поентира кај нивните гласачи.

Кандидатот на ДПМНЕ измислува имагинарни проблеми, а ги заборава реалните проблеми, како што пред еден месец се случи масовно труење на граѓани со бактерија ешерихија коли, поради загадувањето на водата за пиење како да сме во Бурма, а не во Европа, во 21 век, без да покрене никаква одговорност кон директорот на јавното комунално претпријатие како производител и дистрибутер на вода до граѓаните. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ кој се занимава со имагинарни проблеми, наместо со реалните, а СДСМ е партија која реално гледа на потребите на граѓаните и е подготвена да го донесе „животот во Гевгелија за сите“, посочи Поцков во својот говор пред полната сала во Домот на културата во Миравци.

Поцков ги потсети жителите на Миравџи за важноста на овие локални избори и дадениот глас за СДСМ и коалиционите партнери кои ќе значи поддршка на централната власт, на созвдавање услови за подобра економија, задржување на младите тука реализирани покрај своите семејства, брз влез во НАТО и Европската Унија, тоа ќе значи подобар живот за сите нас.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.