Форумот на жени на СДСМ со кандидатите за новата локална власт
Топ Новости >

Форумот на жени на СДСМ со кандидатите за новата локална власт

  • Петок, Окт 13 2017

{flike}


Средба на членките на Форумот на жени на СДСМ за Гевгелија со кандидатите за градоначалник, носителот и кандидатките за советнички во новиот состав на локалната самоуправа за Гевгелија од коалицијата што ја предводи СДСМ

Ташко Дојчинов, носител на листата на кандидати за советници на СДСМ и коалиционите пертнери, на вечерашната средба со своите сопартијки од Гевгелија рече:
-„Велат храброста и упорноста се одлики на жените. Такви сте и Вие жените Социјалдемократки од Гевгелија, решени да донесете промени во Гевгелија. Благодарност за поддршката за секој наш чекор и за сите заеднички достигнувања.
Жените се личности кои се соочуваат со реалните проблеми во животот и само преку вашите очи можеме да погледнеме далеку и визионерски.
Не случајно се вели дека жената е столбот на семејството, а Вие сите заедно сте столбот на нашето големо семејство - Социјалдемократскиот сојуз“, рече носителот на листата Ташко Дојчинов барајќи поддршка на 15 октомври за советничката листа на СДСМ која носи „Живот во Гевгелија за сите“:
-„Сакам да Ве замолам само за едно: продолжете и понатаму да бидете тој столб, помогнете ни' заедно да го вратиме семејството како важна клетка во општеството, но и да ја поддржиме улогата на жената и мајката во општеството“.
Знам дека Вашите срца вечерва, а и годините наназад, се исполнети со љубов и посветеност и таа е силата која не' водеше напред сиве овие години, и силата која ќе не' донесе до победата на 15 октомври.
Дојчинов се заблагодари зошто жените социјалдемократки биле единствената светлина во мракот сите овие 11 години и изрази убеденост дека сите заедно ќе слават победа вечерта заедно на 15 октомври.

Претседателката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова ги охрабри своите сопартијки дека се' повеќе и повеќе „женската боорба“ се исплатува, бидејќи се' повеќе добива поддршка од своите сопартијци, како што е Сашо Поцков во Гевгелија, а тоа значи напредок на жените во политичките води.
- „За прв пат на овие локални избори имаме шест кандидатки за градоначалнички на своите општини, имаме 16 жени носителки на листата на советници на коалицијата на СДСМ, имаме 40% застапеност на жените во листите на СДСМ и верувам дека на следните избори жените ќе обезбедат рамноправно учество во сите сфери, па и во политиката со учество од 50% изборувајќи се за родова рамноправност“.

Во своето обраќање пред Форумот на жени на СДСМ, кандидатот за градоначалник Сашо Поцков рече:

- „Со Вас, ми дадовте политичка поддршка и станав пратеник во два мандати. Сега чувствувам дека јас треба да и' вратам на родната Гевгелија. Затоа сум тука пред Вас, и бидејќи верувам на женската интуиција сакам да Ве прашам Кој ќе биде новиот градоначалник на општина Гевгелија???
Одговорот следеше со овации и скандирања: Сашо, Сашо!!!
Поцков ја замоли координаторката на Форумот на жени на СДСМ, присутна вечерва, Цветанка Ласкова, ододвде да му порача на премиерот Заев дека на 15 октомври Гевгелија победува.

На средбата беа претставени и осумте кандидатки за советнички на листата на СДСМ и коалиционите партнери. Тоа се: Даниела Иљкова од Негорци, Магдалена Делковска од Гевгелија, Снежана Ташевски од коалициониот партнер-Српската партија, Елизабета Јаневска од Богородица, Александра Караманова од Гевгелија, Александра Кочева од Прдејци, Тамара Венова од Ново Конско и Љубица Ивановска од Давидово.

Средбата заврши со пригоден коктел и дружба, во најава дека заедно ќе ја слават победата на животот на 15 октомври со бројот 19.

Фото: Кандидатите за градоначалник, носителот и кандидатите за советнички од Гевгелија со претставниците од „Шарената револуција“, а сега пратеници во Собранието на РМ: Ивана Туфеџиќ од „Студентскиот пленум“ и граѓанскиот активист од „Хелсиншкиот комитет за човекови права“ Павле Богоевски, и двајцата претставници во Законодавниот дом на РМ

 


Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.