Топ Новости >

Видео: Поплавен новиот пазар во Гевгелија

  • Четврток, Ное 09 2017

{flike}


Денес, за време на обилниот дожд се поплави новоизградениот покриен пазар во Гевгелија. Вода капеше од панелите на кровот, вода излегуваше и жубореше од олуците, од спојќите на олуците, а затната беше и атмосферската канализација на затворениот пазар.

Пазарџиите се жалеа „Цел ден сме во вода. Кој да застане на нашата тезга кога цела е во вода? Купувачите треба да доаѓаат во гумени чизми.“

Најдолгата инвестиција на поранешната локална власт започната во декември 2012 година, а пуштена во употреба во август 2017, иако градежниот план на реализација бараше само три месеци градба, на првиот обилен есенски дожд ја покажа својата нефункционалност и фушерај во изведбата. Атмосферската канализација не функционира, а за злото да биде поголемо, од подземните отвори избива вода на површината од пазаришто.

Сликите од предавањето во употреба на новиот објект од 3-ти август годинава се' уште се свежи. Се надеваме, на дофат на новата локална власт се и тендерските документи од кои може да се испита кој се' наплатил за неквалитетната изведба и потопениот нов пазар за гевгеличани.

 Новиот пазар во Гевгелија е инвестиција за која минатата локална власт потроши 1,3 милиони евра средства од Буџетот на Општина Гевгелија. Истиот го градеше 20 пати подолго од предвидениот рок и потроши 300.000 евра повеќе од проектниот план, а врв на криминалот е неизградбата на предвидените 16 дуќани во рамките на пазариштето кое се простира на 5.880 метри квадратни и важи за покриен пазар, а еве повторно има отворени панели каде се' уште врене, протекува и го поплавува пазариштето. Дуќаните ги нема, а празниот простор предвиден за нив сјае од дождовница и поплавени шахти.

Пазарџиите со право негодуваат. Тендерските тефтери ќе кажат кога и како ќе негодуваат финансиските инспектори за несовесно изграденото, претплатеното и нефункционално оставено на милост на дождот и есенското секојдневие.

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.