Топ Новости >

Паѓаат оставки во гевгелиските институции, именувани нови раководители

  • Среда, Ное 15 2017

{flike}


Со одлука на Градоначалникот на Општина Гевгелија, од почетокот на месецот именувани се нови раководители на три општински основни училишта на Јавната општинска установа „Детска радост“ од Гевгелија и на Територијалната противпожарна единица од Гевгелија.

На почетокот од ноемви годинава оставка од функцијата директор на ЈОУ ДГ „Детска радост“ поднела Фроска Димовска, дведецениски раководител на оваа општинска јавна институција. Според овластувањата на Градоначалникот согласно Законот за локална самоуправа, испразнетото раководно место треба да се пополни во рок од три дена. Градоначалникот Сашо Поцков на местото вршител на должноста директор ја именува Бети Стојменова, долгогодишен вработен во оваа јавна институција. Таа како в.д. директор стапи на функција на почетокот од минатата недела. Во надлежност на ЈУГД „Детска радост“ се трите градинки во Гевгелија и детските градинки Негорци, Богородица и Мрзенци со кои треба да раководи новоименуваната Стојменова.  

Оставка на функцијата директор поднесе и директорката на Општинското основно училиште „Владо Кантарџиев“, Снежана Аџиева. Деновиве беше актуелна нејзината изјава дека се гордее со својот лик и дело, особено откако се разбуричкаа негодувањата во пошироката јавност со анкетата меѓу учениците од 4 и 5 одделение за мигрантите и прашањата дали сакаат деца од Сирија, Иран, Ирак, Авганисатан да им бидат другарчиња, или да живеат во нивната зграда, или да го делат домот во нивното семејство.
По изјавата за гордоста за нејзината работа Аџиева ненадејно си поднесе оставка од функцијата директор. Постапувајќи по овластувањата од ЗЛС, Градоначалникот Поцков со Решение го постави за вршител на должноста директор во ООУ „Владо Кантарџиев“ Цветан Нелоски, долгогодишен вработен во образованието како наставник по физичко воспитување. Нелоски, во понеделникот на 13 ноември ја превзеде функцијата вршител на должноста директор на ООУ „Владо Кантарџиев“ како и на подрачните училишта во Богородица и Мрзенци кои работат во состав на споменатото Општинско училиште.

Нов вршител на должноста директор на ООУ „Ристо Шуклев“ од Негорци е Жаклина Линкова, досега вработена како наставник по македонски јазик во истото училиште. Таа доаѓа на местото на досегашниот вршител на должноста директор, Коста Попов на кого му истекол мандатот и неовластено ја обавувал функцијата директор на училиштето. Тој на функцијата дошол од Подрачното училиште Прдејци каде бил вработен како одделенски наставник. Жалкина Линкова покрај ООУ „Ристо Шуклев“ ќе раководи и со подрачните училишта во Прдејци и Кованец, кои се во надлежност на основното училиште во Негорци.

Во петокот на 3 ноемви со овластување на градоначалникот поставен е нов командир на Територијалната противпожарна единица во Гевгелија, Раде Котески, долгогодишен вработен во оваа единица со 31 годишно работно искуство, од тоа 15 години на раководно место комантир на ТППЕ Гевгелија. Тој ја превзеде функцијата командир на ТППЕ од Драги Делев, кој повеќе месеци во годината бил отсутен од работно место поради боледување, со тешка повреда на вратните пршлени, без можност да обавува организациона и теренска работа, со што била загрозена и безбедносната одговорност на задачите кои ги имаа ТППЕ  

Денеска, оставка на функцијата директор на ООУ „Климент Охридски“ во Миравци поднесе Тони Добарџиев кој на оваа функција беше изминатите осум години. Се очекува, исто како и во претходните случаи градоначалникот да одговори со решение за ново именување, во рок од три дена.

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.