Топ Новости >

Партиско предизборно профитерство на Аџи и Атанасов

  • Среда, Ное 22 2017

{flike}


Советник на ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија и сопартиец-сограѓанин на поранешниот директор на скопски „Водовод“ ги опремил со слики канцелариите на барокната зграда на ЈП „Водовод и канализација“  Скопје. 

Уметничките слики кои се наоѓаат на секој ѕид во кабинетот на директорот на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ се дело на уметникот Драги Хаџи Николов, кој е советник во претходниот мандат на ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија, но и претседател на општинскиот Совет. Слики од овој автор чекаат да бидат закачени и на ѕидовите во други канцеларии, а го чинеле јавното претпријатие околу 22.000 евра, пренесува денеска „Фокус“, иако цената во вчерашниот напис за набавката на истите дела беше 30.000 евра.

Уметничките дела со етно, религиозни и антички мотиви се набавени во постапка со преговарање без објавување оглас. Договорот со Хаџи Николов е склучен неколку недели пред локалните избори и пред промена на власта во Скопје. 

Поранешниот директор, Александар Атанасов, кој му е и сопартиец на уметникот, вели дека не одлучил тој за набавката. Одлучил Жарко Чаушевски, архитект и творец на барокната ротонда во која е сега сместено претпријатието. 

- „Не одлучив јас да се ангажира Хаџи Николов. Да, точно е дека јас го склучив договорот, но за тоа со кого ќе биде склучен одлучи посебна комисија предводена од Жарко Чаушевски, како автор на зградата“ – вели Атанасов за истиот портал. 

Набавката на слики во вредност од милион и пол денари било позиција предвидена во договорот со „Алдинг Инжинеринг“ за изградба и опремување на зградата. Директорот одлучил да се реализира одделно, во посебна постапка. Така, вели тој, била формирана комисијата на чело со Чаушевски, а набавката била одобрена од Советот за јавни набавки. 

Хаџи Николов редовно има изложби низ салоните во Македонија, а финансирани од Министерството за култура. Во 2011 година неговите дела беа изложени во ликовниот салон на МАНУ.  

Пред да биде поставен за претседател на Совет на Општина Гевгелија, беше директор на градската библиотека Гоце Делчев во овој град. Драги Хаџи-Николов стана претседател на Советот во време кога веќе бившиот директорот на „Водовод и канализација“ – Александар Атанасов, беше претседател на ОК ВМРО ДПМНЕ Гевгелија, открива ФОКУС во денешниот напис.
Дека врската на двајцата сопартијци е взаемна и функционална зборува и фактот што Хаџи-Николов стана претседател на Советот на општина Гевгелија со помош на мнозинството членови од оваа партија кои гласеа за неговиот избор на оваа функција, наспроти носителот на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ за Гевгелија на Локалните избори 2013 година. 

Делата н Хаџи-Николов ги красат и просториите на Општинската зграда во Гевгелија, За време на неговото извршување на функцијата претседател на Советот на општината, во салата за состаноци на Општината поставени се на ѕидовите дела од неговата продукција, во кабинетот на градоначалникот и други јавни институции, се разбира платени со јавни пари од средствата на буџетот на РМ и јавните давачки на граѓаните кон вршителите на јавни услуги. 

Симптпоматичниот период на нарачка на дела од Хаџи-Николов во пресрет на локалните избори 2017 само укажува колку биле очајни во интиуцијата дека ќе изгубат и алчни во намерите да наплатат за слики кои дури нарачателот не успеал ниту да ги закачи сите на ѕидовите од ЈП „„Водовод и канализација“ Скопје. Значи не им било до ќитење. До крадење им било. Зошто, нема логика нарачателот на изградбата на барокниот објект да предвидел дека внатрешната декорација треба да биде со черѓиџиња, ѓумчиња, аванчиња од етно-уметничките дела на гевгелискиот уметник.

 

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.