Топ Новости >

Гевгелиската Пошта со нов директор

  • Среда, Ное 29 2017

{flike}


Со решение од директорот на „Македонски Пошти“ Скопје, Костадин Бозаџиев, долгогодишен вработен во Пошта Гевгелија од 21 ноември е назначен за В.Д. директор на ПТТ Експозитура Гевгелија. Тој доаѓа на местото на Тања Алексова која на оваа функција дојде во 2006 година.

Наместо кафе и смена на кабинетите, Костадин во директорскиот, а Тања во друга работна просторија, распоредена како соработник во секторот за маркетинг, новиот директор побарал официјално примопредавање на функцијата во присуство на сите раководители на сектори во ПТТ Гевгелија со преглед на ставките во пописните листи, евиденционите материјали, правните документи и друг деловоден материјал и опрема со кои располага ППТ Гевгелија. Наши извори велат дека примопредавањето не завршило и оваа недела.

Костадин Бозаџиев е поштенски работник веќе 35 години во Пошта Гевгелија. Овде го остварил своето прво вработување во 1982 година, иако имал завршено Педагошка академија. Работејќи и напредувајќи во сознавањето на поштенските операции и задолженија, во два наврати ја извршувал функцијата директор на ПТТ Гевгелија, во периодот од 1997-1998 и втор пат во периодот од 2002 до 2006 година.

По разрешувањето од функцијата директор во 2006 година бил, несоодветно на своето образование и искуство, распореден на местото контролор, поминувајќи го работниот ден во просторија 2 х 2 метри квадратни со рафтови од сите три страни и пристап само за излез до вратата. Вака беше деветипол години, вели Бозаџиев. И оваа деградација на образован работник со тогаш дведецениско искуство во поштенската дејност, како да не им било доволно на тогашното раководство и остатокот од 11 годишното деградирање го задолжиле да работи дополнително во магацин и да вози достава на пратки со поштенско возило. Бозаџиев ги извршувал одговорно сите доверени задачи. Затоа, деновиве после 11 годишни тортури, сакал на писмено да провери што превзема како надлежност во Пошта Гевгелија.

Пописот на листата за примопредавање на кабинетот, опремата, возилата, магацинот, техниката и другите документирани ствари во Пошта Гевгелија е при крај.

Останува новиот В.Д. директор да ја продолжи работата на една од најстарите јавни дејности во градот, поштенските, кои датираат од послевоените години, со 70 годишна традиција, да ја продолжи работата така посветено како што посветено работел сиве овие 35 години од својот работен стаж.
- "Прва работа на која сакам да се посветам се меѓучовечките односи во претпријатието кое брои 55 вработени. Ги затеков на незавидно ниво. Второ, да ги стопирам непродуктивните трошоци за сервисирање на возила кои се вршеле секој месец во Кавадарци и секој месец возилата се пак во дефект. Можеме да побараме механички услуги и од Гевгелија, наместо да плаќаме за транспорт на технички неисправно возило. Паѓаат во очи и трошоците за одржување на хигиена што ја врши надворешна агенција, кои месечно чинат огромна сума, поголема oд тоа да се ангажира постојано работно лице како хигиеничар“.
Бозаџиев има уште многу што да предложи, но да го оставиме да заврши со пописот, примопредавањето на имотот, документацијата и секторските работи и да започне со новата организациска постава на работите во ПТТ Гевгелија.

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.