Топ Новости >

Поцков: Не за рудници, ДА за живот!

  • Недела, Дек 17 2017

{flike}


Градоначалникот на општина Гевгелија со Соопштение до јавноста се огласи во врска со Барањето за концесија за детални геолошки истражувања, а треба да биде точка на дневен ред на претстојната петта редовна седница на Општина Гевгелија, закажана за 21 декември годинава.

Во соопштението се вели:

„Почитувани,
Вчера, 15 декември 2017 година, до општина Гевгелија пристигна Барање со кое од општината се бара Мислење по однос на трансформација на веќе отпорано доделена Концесија за проспекциски истражувања во Концесија за детални геолошки истражувања.

Општината е должна во рок од 15 дена да достави Мислење и затоа веднаш и без одлагање ова прашање го поставивме како прва точка на дневен ред на првата наредна седница на Советот која ќе се одржи во четврток, 21 декември. Како што ветивме, работиме одговорно и транспарентно.

Мојот став, ставот на мнозинството во Советот и ставот на граѓаните на општина Гевгелија е многу јасен- НЕ за рудници, ДА за живот“, се вели во соопштението од Градоначалникт на општина Гевгелија, Сашо Поцков.

Поцков, како претседател на Општинската органзација на СДСМ беше активно вклучен во кампањата против отварањето на рудници, за време на подготовките на граѓанскиот референдум на кој гевгеличани во април годинава над 98% кажаа „НЕ“ за рудниците. Деновиве Поцков беше вклучен и на јавни дебати организирани од Телевизија Телма и Фондацијата „Цивика мобилитас“ за рудниците во југоистокот, и неговиот став, како и ставовите на присутните градоначалници од југоистокот беа идентични - против отварање рудници кои би ја загрозиле животната еко средина на регионот.

Соопштението е со цел да се сузбијат шпекулациите дека општината ја менува политиката за рудниците штом ја навела како прва точка на дневен ред на претстојната седница на Советот. Значи, во прашање е одлучност, а не промена на став.

 


Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.