Топ Новости >

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

  • Понеделник, Јан 08 2018

{flike}


На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет. Последниот е регистриран на три минут пред полноќ, во 23:57:09 часот (22:57:09 по локално време) со епицентар на грчка територија кој се наоѓа во близина на грчкото место Агиа Параскеви, на 26,4 клометри северно од местото Килкис (Кукуш). Територијално гледано тоа е од другата страна на Дојранското езеро на грчка територија.
Силината на потресот е 2,9 степени според европската макросеизмичка скала на длабочина од 2 километри од земјиното тло, со што потресот е класифициран во трета категорија земјотреси.
Истиот е почувствуван и на македонска територија, во Стар и Нов Дојран, Богданци, Валандово, Гевгелија и околните населени места во радиус од 30 километри. За жителите на Гевгелија не беше силен, ниту страшен удар, туку краткотрајно замајување од исток кон запад и тоа на два пати. Сепак, чувството беше непријатно за тие кои го почувствуваа.

 

 

Фото: од Европскиот Центар за сеизмологија - мапа на епицентарот и околните населени места каде е почувствуван потресот

 

На овој земјотрес му претходеше потресот од 2,3 степени според ЕМС кој се случи во 13:32:12 часот исто во подрачјето на северна Грција, на 22,2 километри северно од Кукуш.
Седмиот ден од јануари, на 42 минути после полноќ во истото подрачје е регистриран помал потрес од 1,0 стемени според европската макросеизмичка скала исто на 23,6 километри северно од Кукуш.

Вчерашниот ден 6-ти јануари имаше исто подземни активности на придвижување во овој дел од Грција, а беа почувствувани и во Нов и Стар Дојран, поради близината на потресите. Иако со помала јачина, првиот од 1,6 степени (во 00:27:23 часот) на неколку километри од Дојран, а вториот со јачина од 1,4 степени на оддалеченост од само 22,5 километри од грчкото место Килкис, а помалку од 10-на километри од Дојран.

Ова е само доказ дека потресите од грчко тло постепено се придвижуваат со епицентралните удари кон север, кон бугарска територија. Трусната зона на потресите е во близина на планинскиот масив на Беласица. Слабеењето на јачината на ударите само укажува на последователни афтершокови, што е вообичаено за поголем потрес каков што беше тој на 2 јануари годинава со јачина од 5,1 степен според евроспката макросеизмичка скала.

 

 Фото од Европскиот макросеизмички Центар - црвените точки се местата на епицентар на потресите до 7-ми јануари, зелените точки се местата на епицентарот на земјотресите од 6-ти јануар 2018


 

Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.