Топ Новости >

Зеленило и парк на место стариот пазар

  • Вторник, Јан 30 2018

{flike}


Гевгеличани ќе добијат зелен центар. Новото урбанистичко решение во Нацрт Деталниот урбанистички план за центарот на градот предвидува нов парк наместо досега предвидениот деловно-стамбен комплекс на местото на стариот пазар. Маркицата за продажба на просторот од над 2.000 метри квадратни позади Стопанска банка, на просторот на старото градско пазариште неколку пати беше ставан на јавна електронска лицитација, но истиот не беше продаден. На среќа на граѓаните оваа локална гарнитура во општина Гевгелија по само три месеци од превземањето на ингеренциите, прави ревидирање на ДУП-от за центарот на градот и овој простор ќе прерасне во нова зелена зона во централното градско подрачје.

Овој проект - изградба на нов парк наместо деловно-стамбен комплекс од неколку ката во центарот на градот е една од проектните заложби во предизборието на коалицијата што ја предводеше СДСМ.

На денешната презентација на Нацрт ДУП-от за центарот на Гевгелија урбанистите укажаа на фактот дека во истиот се предвидува проширување на постојните зелени површини, уредување на зелените површини пред зградата на Основниот суд, како и пред другите јавни и трговски објекти во центарот на Гевгелија.

 

 

Во Нацрт-ДУП-от не е предвидена подземна улица, бидејќи поради стариот канализационен систем под улицата „Маршал Тито“ изведбата на еден ваков зафат не е можна. Најголем број забелешки и барања од страна на граѓаните беа ставени на сообраќајниот метеж во градот и паркинг просторот. Особено ако се има предвид заложбата на урбанистите во центарот на градот, чиј опфат изнесува 15,5 хектари, да доминираат зелените површини.

За таа цел, во Општина Гевгелија веќе се подготвува тендер за изработка на Елаборат на сообраќајни решенија и паркирање во централното градско подрачје, кои ќе се бараат надвор од центарот на градот.
Јавната анкета за ДУП-от за центарот на градот ќе трае десет дена, а сите заинтересирани граѓани и правни лица од подрачјето опфатени со Нацрт-ДУП своите забелешки, предлози и мислења можат да ги достават писмено на анкетни листови, кои можат да ги подигнат во Одделението за урбанизам на општина Гевгелија и пополнети со свои предлози да ги достават до истата институција.

 


Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

Градоначалникот на грчката општина Пеонија во посета на Гевгелија

Унапредување на прекуграничната соработка на општина Гевгелија со општина Пеонија преку заеднички европски проект

Повеќе

Трка на келнери во Гевгелија

Група професионални угостителски ентузијасти ја враќаат манифестацијата „Трка на келнери“ во Гевгелија

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

Градоначалникот на грчката општина Пеонија во посета на Гевгелија

Унапредување на прекуграничната соработка на општина Гевгелија со општина Пеонија преку заеднички европски проект

Повеќе

Трка на келнери во Гевгелија

Група професионални угостителски ентузијасти ја враќаат манифестацијата „Трка на келнери“ во Гевгелија

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.