Топ Новости >

Прес на Поцков: 100 дена Градоначалник на општина Гевгелија

  • Понеделник, Фев 05 2018

 {flike}


Градоначалникот на општина Гевгелија избран на последните локални избори одржани во октомври 2017 година, денеска имаше обраќање до медиумите за остварувањата во изминатите 100 дена од практикувањето на локалната власт.

- „Овој првичен период беше период за скенирање на состојбите, поставување здрава основа за идните активности и за вградување на изборните ветувања во развојната програма на општината.
Како што јавноста веќе беше информирана, затекнав доста непожелна состојба во општината: високи долгови, незавршени и погрешно поставени проекти, запоставувани проблеми, недоволно ефикасна јавна администрација. Но, промените веќе започнаа и уверен сум дека граѓаните наскоро ќе ги почувствуваат благодетите од новата политика проектирана да биде во служба на граѓаните и заштита на нивните интереси“, рече Поцков на почетокот од своето обраќање.

Меѓу започнатите проекти беа споменати реновирањето на детската градинка „Цветови“, асфалтирање на улицата „Топлик“, нова линија на улично осветлување на улицата „Ѓорги Сугарев“.

Поцков го најави почетокот на работата на новата Пречистителната станица, како и дека ќе се заврши проектот за Новиот водоснабдителен систем. Веќе отпочнаа градежните работи за уредувањето на излетничкото место Динќут, како и подготвителните работи за новата најсовремена депонија. Најавена е изградба на прифатилиште за бездомни кучиња со донации од Југоисточен плански регион, а со грант од германската КФВ банката ќе се гради нов водоводен и канализационен систем во оние делови од градот и населените места кои се досега беа запоставени во овој поглед.

Повеќе за проектите и инвестиционите најави на општина Гевгелија од видеото.Најавата за транспарентно, домаќинско и одговорно работење во исполнувањето визија за европска, модерна и зелена Гевгелија, чиста вода и ефикасна локална самоуправа беше повод за новинарски прашања од присутните медиуми.

На прашањето на ГевгелијаНЕТ за третманот на водите од бунарското подрачје кај Моин кој содржи недозволиво висока концентрација на арсен Градоначалникот Поцков одговори дека е во тек изработка на проект за изведба на методологија за чистење на водите од арсен, кој треба да чини 5 до 6.000 евра, а целиот проект за поставување на деарсенификатор на бунарите кај Моин ќе чини 500.000 евра.

Поцков одговараше и на прашања за изградба на нов градски парк, за цената за изградбата на стационар за кучиња скитници, за цената на водата на јавното комунално претпријатие. Се на се, оствари отворена средба со медиумите за каква се залагаше во своите ветувања за транспарентна општина, а реализирал и доста средби со граѓаните во функција на почитување и исполнување на потребите на граѓаните.


 

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.