Топ Новости >

Реновирана Детската градинка „Цветови“ во Гевгелија

  • Петок, Фев 16 2018

{flike}


Со наменско одвоени средства во висина од 50.000 евра, од кои 900.000 денари за целосна замена на столаријата во градинката „Цветови“ и 2.250.000 денари за реконструкција и уредување на Дневниот центар за лица со посебни потреби, се обезбеди пристоен простор за престој на децата од претшколска возраст во оваа установа. Покрај финансискиот ангажман на Министерството за труд и социјала со своја донација за истата намена учествуваше и Данскиот Комитет кој на овој начин ја поддржа програмата за работа на ова министерство за грижа и подобрување на условите во објектите каде престојуваат децата во градинките, како и децата со посебни потреби.

Финиширањето на овој финансиски и проектен ангажман беше повод денеска во Гевгелија да престојува министерката за труд и социјала Мила Царовска.
Таа искажа уверување дека во програмата на министерството децата се приоритет, особено нивната грижа за престој во детски установи каде учат и се згрижени соодветно, а секако приоритет и на оваа Влада.
Заедно со министерката Царовска, денеска во посета на Гевгелија и Детската градинка „Цветови“ беше и претставник на УНХЦР, Даг Сигурдсон, кој истакна:
- „Огромна чест ми е што сме тука денеска да ја отвориме реновираната градинка. Последните неколку години локалното население покажа многу голема солидарност со бегалците и ние сме тука да вратиме за таа солидарност кон локалното население кон сите бегалци кои со години поминувале низ земјата. Секако, ова наша можност да придонесеме кон развојот на локалните заедници не би била возможна ако нам не ни' помогна Владата на Обединетото Кралство, и со донација фактички ја овозможи нашата работа за да помогнеме“, истакна претставникот на УНХЦР.Домаќин на донаторите за овој проект наменет на децата беше градоначалникот Сашо Поцков, кој во име на локалната самоуправа се заблагодари на донацијата укажувајќи дека ова е начин на соработка и солидаризација со заедницата. 

Најсрдечна благодарност до сите упатија децата од Детската градинка „Цветови“ кои за своите гости, донатори, претставници од локалната самоуправа подготвија свечена приредба со рецитации, драматизации, песни и игри.

„Овде царува другарството. Се' е мое, твое и наше. Сите си помагаме, се дружиме, играме и пееме, најчесто се смееме, весели и среќни сме“, порачаа децата.Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.