Топ Новости >

Вонредна седница за рудници на Кожуф

  • Вторник, Мар 06 2018

{flike}


По истекот на концесијата за геолошки истражувања на Кожуф планина, на локалитетот Конско, стариот концесионер бара продолжување на рокот за вршење на истражувањата за уште 2 години.

Мислење во однос на барањето за доделување концесија за детални геолошки устражувања, треба според законот да достави општината на чие подрачје е територијата на геолошкиот опсег на истражувања, а тоа општина Гевгелија. Постапувајќи според законските овластувања Советот на општина Гевгелија закажа вонредна седница што треба да се одржи на 09.03.2018 во 12 часот.
Општината ја закажува седницата три дена порано од законски пропишаниот рок со уверување дека досега испорачаниот одговор „Не за рудници на Кожуф“ според минатогодишниот референум ќе биде и старо-новиот одговор кон компанијата „РЕЗЕРВОАР МИНЕРАЛС МАКЕДОНИЈА“ ДООЕЛ Скопје, која е поднесител на барањето за продолжување на рокот за концесија за минерално-геолошјки истражувања, уште во понеделникот на 5 март.

Оваа компанија прв пат ја доби концесијата за детални геолошки истражувања за овој локалитет во 2013 година и по истекот на првично доделениот рок од 4 години бара продолжување на рокот за вршење на истражувањата за уште 2 години, согласно членовите 12 и 17-а од Законот за минерални суровини.

Законските одговори не се во корист на компанијата. Па затоа ќе потсетиме: Според членот 12 од истиот закон концесијата за детални геолошки истражувања за металични минерални суровини може да се врши во период до шест години, додека членот 17-а подетално ја уредува постапката за доделување на концесија за вршење на детални геолошки истражувања, по истекот на рокот од договорот за концесија. Тоа значи дека дека во рок од 120 дена, по истекот на концесијата за детални геолошки истражувања, ако истражувањата не се завршени според првичниот рок за доделена концесијат, тогаш до Министерството за економија имателот на концесијата може да достави извештај со барање за доделување на концесија за вршење на детални геолошки истражувања на ист простор и за ист вид на минерални суровини за кои е доставен извештајот.

Такви се законските рамки на постапување на рударските компании кои четири години наназад дупчеа и истражуваа во утробата на Кожуф планина.

Денеска, службите на Општина Гевгелија не чекајќи го рокот од 7 дена за одговор-мислење до барателите на концесија, објавија јавна информација дека е закажана вонредна седница по барањето на досегашниот руднички концесионер.

- „На седницата се очекува членовите на Советот на општината едногласно да дадат негативно мислење по ова Барање, имајќи ги предвид досегашните расправи и резултатите од минатогодишниот референдум против отворање на било какви рудници на територијата на општина Гевгелија“, се вели во јавната објава на општина Гевгелија.

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.