Топ Новости >

Трката на мирот го донесе факелот на мирот во Гевгелија

  • Среда, Мар 07 2018

{flike}


Меѓународната мировна трка која пред девет дена започна од Бугарија, поминувајќи низ Грција, денеска претпладне пристигна во нашиот град носејќи го факелот на мирот, со пораки за мир и соживот на сите народи во светот.

На плоштадот во Гевгелија од страна на општина Гевгелија беше организиран дочек на овие тркачки миротворци кои имаа можност и да се обратат до присутните граѓани.

Освен благодарноста за доброто време што ги пречекало во Гевгелија, после деветдневна трка низ снег, дожд и ветер, организаторите на трката потсетија дека овој мировен спортски настан е организиран за прв пат од индискиот атлетичар, музичар и поет Шри Чинмој, уште во 1987 година. Трката се изведува веќе 31 година низ светот, а секоја втора трка се одвива низ земјите на Европа.Градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков се заблагодари на меѓународните тркачи што го донесоа фаќелот на мирот и во Гевгелија, посакувајќи мир насекаде во светот, зошто само во мир се создава просперитет и развој за сите.

По пригодната програма и „песната за мирот“ ученици од гевгелиските основни училишта ја продолжија Трката на мирот низ улиците на Гевгелија. Подоцна Трката продолжи по својата планирана траса на посета на градови низ Македонија.

Меѓународниот тим на атлетичари на својот мировен пат ќе поминат рута од 24.000 километри низ 49 земји низ Европа. Факелот на мирот ќе заврши после седуммесечна мировна трковна турнеја на 8 октомври, во Лисабон, Португалија. 

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.