Топ Новости

{flike}


Близу 500 Ученици од ООУ „Крсте Мисирков“ денес со маски ја одржаа манифестацијата на пролетта и шегата „Априлијада“

Многу принцези, буба мари, каубојци и спајдермени прошетаа низ школскиот двор, во детстки џагор и несекојдневни насмевки од задоволство.

Комисија составена од наставници предводена од директорот Михаил Петров имаше тешка задача да ги прогласи најуспешните маски. Групната маска „Зелена салата“ прикажана од третоодделенците под раководство на наставничката Бети Караниколова беше прогласена за најуспешна. Маската „Облачиња“ изведена исто така од третоодделенците кои ги предводи наставничката Ленче Јанчева, беше прогласена за втора најуспешна групна маска. 

Третото место го освои маската „Хирурзи“ што ја носеа учениците од I в одделение (наставник Катица Маркова). 

Специјални награди добија маските „Кока кола“ I б (наставник Митра Попова), и маската „Шарено оро“ направена и претставена од сокласниците од IV б одделение (наставник Лиљана Чурлинова).

Другите забележителни маски добија пофалници и благодарници за својот труд.

Бројната маса од близу 500 уеници под маски придружувани од своите наставници и голем дел заинтересирани родители денеска изведоа и своевидна парада на своите креации, упатувајќи се од дворот на училиштето, преку улицата „Радован Ковачевиќ“, долж улицата „7-ми Ноември“, низ шеталиштето „Маршал Тито“ и беа празник за очи за многуте изненадени минувачи.

Шегата настрана, ова се нашите креативни дечиња, ученици од кои во иднина ќе очекуваме уште успеси и пријатни изненадувања.

Сите маски и сите детски насмевки си имаа посебна улога во овој убав сончев, работно-парадно поминат училишен ден.  

Фото - (Б.К.): Ова е радоста на учениците со првонаградената маска  

 


„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската

Повеќе

Опозицијата во Унгарија бара Груевски да биде екстрадиран во Македонија

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо

Повеќе

Објавен меѓународен тендер за регулација на коритото на Сува река

Општина Гевгелија минатата недела го објави првиот меѓународен тендер во овој

Повеќе

МВР со постапка за меѓународна потерница за Груевски

Попладнево, Министерството за внатрешни работи започна постапка за распишување

Повеќе

Груевски се јави

Жив и здрав е и во Будимпешта е

Повеќе

Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи за

Повеќе

Распишана потерница по Груевски

По барање на Кривичниот суд, денес МВР во 16:30 распиша потерница по екс

Повеќе

Една година локална власт во Гевгелија

Прес на градоначалникот на општина Гевгелија - Сашо Поцков за остварувањата во

Повеќе

Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во

Повеќе

Париз ја собра светската елита


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската

Повеќе

Опозицијата во Унгарија бара Груевски да биде екстрадиран во Македонија

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо

Повеќе

Објавен меѓународен тендер за регулација на коритото на Сува река

Општина Гевгелија минатата недела го објави првиот меѓународен тендер во овој

Повеќе

МВР со постапка за меѓународна потерница за Груевски

Попладнево, Министерството за внатрешни работи започна постапка за распишување

Повеќе

Груевски се јави

Жив и здрав е и во Будимпешта е

Повеќе

Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи за

Повеќе

Распишана потерница по Груевски

По барање на Кривичниот суд, денес МВР во 16:30 распиша потерница по екс

Повеќе

Една година локална власт во Гевгелија

Прес на градоначалникот на општина Гевгелија - Сашо Поцков за остварувањата во

Повеќе

Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во

Повеќе

Париз ја собра светската елита

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.