Топ Новости

Се асфалтираат улиците во Дојран

  • Сабота, Апр 21 2018


Пред почетокот на туристичката сезона локалната самоуправа ги подобрува урбаните услови за граѓаните и посетителите на општината

Неделава изведено е асфалтирање на ул. „Кузман Јосифовски Питу“ во Стар Дојран. Тоа е крак кој се поврзува од главната улица „Гоце Делчев“ што се протега долж ридот над населбата Сретеново во Стар Дојран и продолжува на запад. Трасираниот пат беше ограден со ивичници, а сега на задоволство на бројните иматели на викенд куќи од овој дел на Стар Дојран формирана е асфалтна постилка.

Асфалтирањето на улици и улични краци е дел од Програмата за работа на Општина Дојран за 2018 година, поради што активностите на овој план продолжуваат и во наредниот период, како во туристички атрактивниот Дојран, така и во другите населени места од Општината.

  

Фото: Дојран-Ренесанс  (Градежните зафати за асфалтирање на улиците се поздравени од граѓаните на општина Дојран и отворено упатуваат честитки до општината, но и потсетуваат за други улици кои треба да бидат опфатени со оваа Програма)

Во останатата урбана уреденост за која се погрижија од локалните васти е и санирањето на оштетената пешачка патека долж крајбрежјето на езерото.

- „Патеката е во видно лоша состојба поради надојдената вода и временските непогоди кои во неколку наврати му се случија на Дојран, но и поради лошата изработка. Деновиве се врши санирање на еден дел од патеката за да се стави повторно во функција во интерес на посетителите и оние кои сакаат да се рекреираат покрај езерото. Дел од оваа патека во наредниот период ќе биде отстранета заради отварање нови плажи“ - изјави градоначалникот на општина Дојран, Анго Ангов.

  

 


Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.