Почина Ѓорги Петрушев - поранешен Градоначалник на општина Богданци

  • Недела, Апр 29 2018

{flike}


Денес по кратко боледување почина Ѓорѓи Петрушев, поранешен Градоначалник на Општина Богданци, кој на оваа функција беше три мандати, од 1996 година па се до 2008 година, кога беше заменет од функцијата со именување на в.д.градоначалник.

Богданчани со жалење изјавуваат дека овој лик како градоначалник на Општина Богданци е најзаслужен за многу реализирани проекти во нивната општина.
Најмногу го потенцираат отварањето на Гимназијата „Богданци“ во 1998 година, што беше проект на Ѓорги Петрушев, спротивставувајќи се на гевгелиските партиски авторитети кои не сакале цепкање на образовната сфера.
Еден од последните проекти е заобиколниот пат на југ од Богданци со кој се растеретува сообраќајот низ централната улица во градот, од автомобили и возила за достава до Дојран и околните населени места. Новиот пат беше пуштен со свечена церемонија на која учествуваше тогашниот премиер на Владата на РМ, 2006 година (Владо Бучковски).

Петрушев беше фанатичен љубител на спортот т.е. ракометот со кој локалниот Ракометен Клуб „Младост“ се искачи на самиот врв во Ракометна Европа.
Пред да ја добие довербата на граѓаните за извршување на највисоката функција во локалната самоуправа, Петрушев беше директор на „Химес“ - претпријатие надлежно за водоснабдување преку системотза акумулација на води „Паљурци“. По завршувањето на градоначалничкиот мандат стана акционер во „Агро-Лозар“ Богданци.

Погребот ќе биде утре (понеделник) од 13-15 часот на градските гробишта во Богданци.

 


Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.