Заев во Дојран на еколошка акција

  • Сабота, Мај 05 2018

{flike}


- „Чиста и здрава еколошка средина, ова се тие европски манири за кои зборуваме, да се донесе Европа тука во Македонија. Ги повикувам сите општини почесто да организираат вакви акции кои значат подобри услови во урбаната средина за подостоинствен живот на граѓаните“, рече Заев при денешната посета на Дојран во текот на акцијата за уредување и разубавување на крајбрежјето на ДОјранското езеро. 

Градоначалникот Ангов, кој беше иницијатор на акцијата, вчера јавно ги повика граѓаните на општина Дојран да се придружат на денешната еколошка акција, а по завршувањето на истата изјави:
- „Огромно задоволство за учеството на Премиерот со министрите на оваа наша прва подготвителна акција за разубавување на Дојран, но и можноста да поразговараме за понатамошните перспективи на Дојран како општина и за подобрувањето на туристичка понуда. Ангов се заблагодари на сите кои учествуваа во денешната аакција која се одвиваше долж крајбрежјето и по рекреативната патека покрај езерото.

Премиерот Зоран Заев денеска беше придружуван од Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство - Љупчо Николовски, заменик министерот во Министерството за животна средина - Јани Макрадули, министерот за Култура Роберт Алаѓозовски, и советниците на Премиерот -  за екологија Драган Јованов и за култура Цветанка Ласкова.

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, не можеше да ги избегне прашањата од новинарите за вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун и изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

- „Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение. Доста граѓаните веќе не критикуваат време е да не' пофалат“, рече Заев во Дојран каде присуствува во акција на чистење во пресрет на туристичката сезона.

 


Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.