Топ Новости >

Одбележан Денот на ЕУ - 9 Мај во Гевгелија

  • Среда, Мај 09 2018

{flike}


Земјите членки на Европската Унија денеска ја одбележуваа 68 годишнината од формирањето на овој економски сојуз на држави, а Гевгелија како општина од Македонија која претендира на членство во Унијата со посебна церемонија пред платото на Народниот театар во Гевгелија се придружи на чествувањето.

- „Имам чест да Ви се обратам од најужниот дел од Македонија, од границата со Европа. Гевгелија секогаш била симбол на европските придобивки и денес овде кај што стојам е една од европските придобивки, Народниот театар кој е реконструиран со пари од Европската унија“ рече градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков на денешното одбележување на Денот на Европската Унија во Гевгелија.

Тој пред присутните граѓани, претставници на локалната самоуправа и званици од Амбасадата на Шведска во Македонија ги истакна заложбите на Општината за подобрување и на културните и на инфраструктурните придобивки со Европската унија. Во период од 2007 до 2013 година, истакна Поцков, имаме користено грантови од Европската Унија до милион евра, а во текот течат грантови во висина од 800 илјади евра.

Чинот на одбележува на Денот на ЕУ го збогати и присуството на амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја, Матс Стафансон. Тој со почести им се обрати на гевгеличани:
- „Почестен сум да сум со Вас на денот на Европа, 9 Мај. Денес прославуваме две работи, завршувањето на Втората Светска војна и денот на Европската унија. Европската унија започнува како мировен проект, но всушност е многу повеќе од тоа, односно надминување на границите и постанување на едно големо семејство. Но, европскиот проект се' уште не е завршен. Се' уште постојат земји од западен балкан. Јас сум сигурен дека Македонија еден ден ќе биде дел од ова големо европско семејство.
Македонија има јасно ветување од Европската унија дека ќе биде дел од неа кога ќе ги направи сите потребни реформи. Македонија денес е на правиот пат, а Шведска е поддржувач на Македонија и нејзиниот напредок.Амбасадорот Стафансон посебно се заблагодари на училиштата во Гевгелија кои направија одлична презентација на земјите членки од Европската унија. Сигурен сум дека и децата од училиштата во Шведска ќе прават слична презентација за Македонија, како дел од Европската унија, истакна Амбасадорот.

На одбележувањето на 9 Мај учествуваа учениците од ООУ „Владо Кантарџиев“ и од ООУ„Крсте Мисирков“ кои што на посебни штандови понудија своја осмислена историска и географска приказна за четири земји членки на ЕУ: Шведска, Австрија, Грција и Кипар.

Одбележувањето на Денот на ЕУ продолжува со тркалезна маса под наслов „Придобивки од европската интеграција на Република Македонија за локалната самоуправа“ на која покрај Амбасадорот на Кралството на Шведска во нашата земја ќе присуствуваат и претставници од локалната самоуправа на Гевгелија и соседните општини, пратеници, останати јавни сектори и бизнис заедницата. 

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

Градоначалникот на грчката општина Пеонија во посета на Гевгелија

Унапредување на прекуграничната соработка на општина Гевгелија со општина Пеонија преку заеднички европски проект

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

Градоначалникот на грчката општина Пеонија во посета на Гевгелија

Унапредување на прекуграничната соработка на општина Гевгелија со општина Пеонија преку заеднички европски проект

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.