Топ Новости >

Детски семафор 2018 - Општински натпревар Гевгелија

  • Четврток, Мај 10 2018

{flike}


Денес во организација на Републичкиот Совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во Основното училиште „Крсте Петков Мисирков“ во Гевгелија се одржa општински натпревар „Детски семафор“ на кој учество земаа учениците од Општинските основни училиштата „Владо Кантарџиев“, „Ристо Шуклев“ од Негорци, „Климент Охриски“ од Миравци и екипата од домаќините  „Крсте Мисирков“ од Гевгелија.

Натпреварот се состои од два дела и тоа практичен дел - вешто возење на велосипед и теоретски дел, односно познавање на правилата и прописите во сообраќајот.Комисијата за оценување на резултатите од практичниот и едукативниот дел на натпреварувачите ги прогласија екипните и поединечни победници.

Во целокупен пласман за најдобра беше прогласена екипата на ООУ„Климент Охридски“ од Миравци, под менторство на Љубица Зумрова, бидејќи истата постигна најдобри поединечни резултати.

Во групата од VII-VIII одделение најдобри резултати во машка конкуренција постигна ученикот Трајче Динев од ООУ „Владо Кантарџиев“, а во женска конкуренција Теодора Николовска“ од ООУ „Климент Охрдски“.

Во групата до VI одделение најдобри резултати во машка конкуренција покажаа учениците Александар Ристов од ООУ„Климент Охридски“ и Костадин Ташков од ООУ„Ристо Шуклев“ во Негорци. Во женска конкуренција првите места ги освоија Марија Јованова од ООУ„Климент Охридски“ и Јована Ѓоревска од ООУ„Крсте Мисирков“.

Пред почетокот на натпреварувачкиот дел учесниците ги посети градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков и на најмладите учесници во сообраќајот и како пешаци, и како велосипедисти, им укажа на важноста на оваа манифестација во поглед на едукацијата на сообраќајните правила, прописи и  сообраќајна култура на патиштата и улиците.Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.