Тројца гевгелиски ученици први на Регионалниот Детски семафор 2018

  • Понеделник, Мај 14 2018

{flike}


Трајче Динев од ООУ „Владо Кантарџиев“, во машка конкуренција и Теодора Николовска од ООУ „Климент Охридски“ во женска конкуренција од големата група, и Александар Ристов од ООУ „Крсте Мисирков“ од малата група, ги освоија првите места на годинашниот Регионален натпревар „Детски семафор 2018“.

Викендов во Струмица, во конкуренција на победничките тимови од најуспешните учесници во одржаните Општински натпревари по сообраќај на ниво на основни училиште од Општините во Регионот, тројца ученици од општина Гевгелија ги освоија трите први места во големата и малата група.

Со ова тие се стекнаа со право да заминат на државниот натпревар „Детски семафор 2018“ кој ќе се одржи наредната сабота, 19 мај 2018 година во Скопје.
Малите умешни сообраќајни познавачи и вешти велосипедисти, во Струмица беа придружувани од претседателот на Општинскиот Совет за безбедност во сообраќајот на патиштата (ОСБСП), Томче Илков и
командирот по сообраќај во Полициската станица од Општа надлежност во Гевгелија, Горан Динев.

Ментори на гевгелиските екипи која ги „ожнеа“ првите места на Општинскиот и Регионалниот натпревар „Детски семафор 2018“ се Анита Божинова и Љубица Зумровска.

Им честитаме за досегашните успеси и им посакуваме добро возење и успешен тест и во сабота, на Државниот натпревар во Скопје.


Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.