Трка на келнери во Гевгелија

  • Понеделник, Мај 14 2018

{flike}


Група професионални угостителски ентузијасти ја враќаат манифестацијата „Трка на келнери“ во Гевгелија.

Истата ќе се одржи утре, вторник 15 мај со почеток во 19:00 часот на централната градска улица „Маршал Тито“. Натпреварувачката траса е долга 50 метри и се протега, на старт од кафиќ „Кежуал“ до кафе „Пјаца“, каде е финишот на трката.
Засега се пријавени 15 учесници од Гевгелија и двајца од Струмица. Организаторот вели дека се сите добредојдени: и новопријавени натпреварувачи, и посетителите на настанот кои ги очекуваат во голем број.
- „Манифестацијата е индивидуален проект на Методија Перунковски одобрен од програмата за култура на Општина Гевгелија за 2018 година и истата има за цел да го задржи професионализмот во оваа категорија“, ни изјави Митко Марков, член на организационио одбор и еден од членовите на Жирито кое ќе ги оценува натпреварувачите.

Наградниот Фонд за настанот „Трка на келнери - Гевгелија 2018“ организаторот обезбеди награден фонд кој ќе го распореди на следниот начин:
ПРВО МЕСТО - 12.000,- денари
ВТОРО МЕСТО - 8.000,- денари
ТРЕТО МЕСТО - 5.000,- денари.

Меѓу другото, обезбедени се и утешни награди за учесниците, како Вредносни Ваучери и многу други изненадувања.
Еден од факторите за ваков вид настан е и популаризација на угостителството како дејност која во Гевгелија зема се' поголем замав.
Манифестацијата после натпреварувачкиот дел преминува во ДЈ забава помеѓу двата кафиќа на централното шеталиште во Гевгелија.


Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.