Топ Новости >

Градоначалникот на грчката општина Пеонија во посета на Гевгелија

  • Среда, Мај 16 2018

{flike}


Градоначалникот на грчката општина Пеонија Христос Гутенудис придружуван со Генералниот секретар на општината Темис Антракидис и останати членови на општинската управа од општината, денеска реализира посета на општина Гевгелија.

Соседството помеѓу двете погранични општини резултира и со заедничка соработка на ниво на Европски проекти за што и заедничките средби се интензивираат во текот на нивната имплементација. Се работи за соработка во рамките на проектот „Одржливо управување со водените резурси во прекуграничниот регион“ со акроним „Аква - М2“.

Градоначалникот Сашо Поцков, како домаќин на средбата изрази задоволство од соработката истакнувајќи дека Гевгелија и Пеонија се најблиски општини - соседи во пограничната област помеѓу Македонија и Грција.

- „Општина Пеонија е прва општина сосед на општина Гевгелија и секогаш како што личи соседите треба да даваат пример за добрата соработка помеѓу нашите две држави. Посетата која ја бележиме се совпаѓа со реализација на проектот „Аква - М2“ во кој наши партнери се Универзитетот Аристотел од Солун од отсекот по хемија и комуналното претпријатие во Поликастро и општина Пеонија. Општина Гевгелија од проектот „Аква - М2“ користи 518 илјади евра за уредување на коритото на Сува река. Со ваквите посети ќе покажеме пример за добра соработка и дека стоиме цврсто да му дадеме значење на овој регион како еко регион“, нагласи при средбата со својот колега од Пеонија, градоначалникот Поцков.Инаку вкупниот буџет на проектот изнесува 1.437.329,87 евра, додека буџетот на општина Гевгелија која е водечки партнер изнесува 516,500,- евра. Од овие средства 85% се финансирани од ИПА фондовите на Европската унија од програмата за прекугранична соработка меѓу Грција и Македонија, а останатите 15% се национално кофинансирани.

Градоначалникот на општина Пеонија Гутенидис ја истакна важноста на соработката со општина Гевгелија за проектното ангажирање и задоволување на еколошките стандарди на пограничниот регион помеѓу двете држави. Тој изрази задоволство од ваквиот начин на зацврстување на соработката, но и можноста како градоначалници да придонесат за најдоброто за жителите на двете општини. Меѓу другото градоначалникот на Пеонија упати покана за возвратна посета на општина Гевгелија во нивната општина Пеонија истакнувајќи дека:

- „Не само да одат двете општини напред, туку најнапред да им дадеме значење на нашите човечки односи, пријателски односи, кои сигурно ќе резултираат со добро за граѓаните на двете општини.“

Двајцата градоначалници се ракуваа за добредојде и си разменија заеднички поклони, а по реализираните разговори отидоа на увид на прочистителната станица кај реката Вардар.

Значајно е што со проектот кој предвидува регулација на дел од коритото на Сува река - Конска река, ќе биде унапредена меѓуграничната соработка на општина Гевгелија со општина Пеонија, но и со општина Халкидона, во соседна Грција. Кај сите три општини минува реката Вардар и сите припаѓаат на заеднички воден систем. Од тука и обврската за негова заштита.

Фото: Соработката значи и запознавање - Делегацијата на општина Пеонија во прошетка низ централниот дел на Гевгелија

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.