Се реновира Железничката станица во Гевгелија

  • Среда, Мај 30 2018

 


Со проектот „ЕУ за тебе“ Делегацијата на Европската Унија која функционира во Скопје, реализира реконструкција на 11 железнички станици долж Коридорот 10. Овде спаѓа и реконструкцијата зградата на гевгелиската Железничка станица, која датира уште од 19 век, со пуштањето на првата железничка транспортна линија на овој простор од меѓународниот сообраќаен коридор.
Во тек се фасадните обложувања, а со проектот се предвидува и реновирање на пероните, просторот за чекални, билетарите и воопшто функционалноста и комотноста за патницте кои го користат железничкиот превоз како свој избор и можност.

Проектот „Подобро поврзани“ беше промовиран минатата недела со пуштањето во употреба на реновираната железничка станица во Велес, а претставници на Европската Унија со министерот за транспорт и врски Сугарески, вицепремиерот Ангушев и други владини претставници се довезоа до Велес со специјален воз „ЕУ за тебе“.

- „Досега во Македонија се инвестирани над 250 милиони евра во осовременување на транспортните системи, како патничкиот, така и во железничкиот транспорт“, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Досега се комплетно реновирани две железнички станици, во Велес и Чашка.

Проект на Европската Унија за модернизација на транспортните системи во Република Македонија продолжува.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.