Топ Новости >

Се реновира Железничката станица во Гевгелија

  • Среда, Мај 30 2018

 


Со проектот „ЕУ за тебе“ Делегацијата на Европската Унија која функционира во Скопје, реализира реконструкција на 11 железнички станици долж Коридорот 10. Овде спаѓа и реконструкцијата зградата на гевгелиската Железничка станица, која датира уште од 19 век, со пуштањето на првата железничка транспортна линија на овој простор од меѓународниот сообраќаен коридор.
Во тек се фасадните обложувања, а со проектот се предвидува и реновирање на пероните, просторот за чекални, билетарите и воопшто функционалноста и комотноста за патницте кои го користат железничкиот превоз како свој избор и можност.

Проектот „Подобро поврзани“ беше промовиран минатата недела со пуштањето во употреба на реновираната железничка станица во Велес, а претставници на Европската Унија со министерот за транспорт и врски Сугарески, вицепремиерот Ангушев и други владини претставници се довезоа до Велес со специјален воз „ЕУ за тебе“.

- „Досега во Македонија се инвестирани над 250 милиони евра во осовременување на транспортните системи, како патничкиот, така и во железничкиот транспорт“, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Досега се комплетно реновирани две железнички станици, во Велес и Чашка.

Проект на Европската Унија за модернизација на транспортните системи во Република Македонија продолжува.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.