Топ Новости >

Телото на починатиот алпинист Д-р Петков донесено во Гевгелија

  • Среда, Мај 30 2018

 


Денеска напладне на „Mеѓународниот аеродром Скопје“ со лет од Непал, преку Катар, пристигна телото на починатиот гевгелиски алпинист, доктор Георги Петков. 
Овде, од Скопскиот аеродром го превзедоа членови на семејството и со специјално возило беше транспортирано до Гевгелија. Телото на починатиот Петков е донесено во неговиот дом, каде според христијанските обичаи најблиските се простуваат од него.

Утре напладне во Општа Болница Гевгелија со почеток во 12 часот ќе биде одржана Комеморативна седница за починатиот доктор специјалист инфектолог и раководител на одделение при Општа Болница Гевгелија, каде од неуморниот, посветен долгогодишен здравствен работник во гевгелиската болница Георги Петков ќе се простат со почит и благодарност за несебичната стручна соработка многубројните негови колеги.

Погребот на д-р Петков, ќе се одржи утре 31 мај во 16 часот на гробиштата во Стојаково, неговото родно место.

Името на Д-р Георги Петков ќе биде запаметено како првиот Еверест патник од Гевгелија во состав на меѓународна Еверест Експедиција, а неговата трагична смрт на 7.200 метри од највисокиот врв на Хималаите - Монт Еверест ги наполни светските медиуми со несреќната вест за „Македонски алпинист кој почина на Еверсет“.
Доктор Петков пред точно десет денови, на 20 мај годинава, во текот на Еверест експедицијата 2018 ја изгуби битката со висините во недостаток на кислород и почина во обид на искачување од „cardiac arrest“.

Вечен спокој и незаборав за тебе, голем човеку!

Фото: Д-р Георги отпоздравува од Базниот камп Khumbu Himal на Хималаите лоциран на 5.325 метрина надморска висина  од врвот Еверест , каде се искачи  на 15.04.2018 две недели по почетокот на Меѓународната Еверест Експедиција 2018 во која покрај тројца американци, тројца англичани и еден австралиец, само тој беше од Македонија

Фото: Д-р Георги Петков - фото запис од врвот Island Peak, на Хималаите, врв висок 6.198 метри н.в. еден од многуте искачени континентални врвови кои ги запиша во своето алпинистичко портфолио неуморниот трагач по висините д-р Петков


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.