Топ Новости >

Министерот Сугаревски најави брза завршница на капиталниот проект за водоснабдување на Гевгелија

  • Среда, Јун 06 2018

 


- „Денеска направив увид на еден од капиталните објекти кој се изведува во соработка со Министерството за транспорт и врски и општина Гевгелија, а тоа е проектот за водоснабдувањето на Гевгелија со новите бунари кај Вардар. Известен сум дека во најскоро време истите ќе бидат завршени и пуштени во употреба и со тоа ќе се реши деценискиот проблем на гевгеличани со вода за пиење, но пред се снабдување со чиста вода за пиење“ - изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Тој ја оцени посетата на Гевгелија и остварената средба со градоначалникот на општината, Сашо Поцков, како одлична во поглед на проектните и инфраструктурните зафати и идните проектни ангажмани на општината.

Бунарите кај Вардар се проектен ангажман на Општина Гевгелија кој со своја реализација на терен започна во февруари 2018 година, а претходната година беа завршени проектните апликации и одобрените средства од ИПА програмата за рурален развој, кредит од Светска Банка и учество на Владата на РМ преку Министерстото за транспорт и врски. Целиот проект чини 3,2 милиони евра.

Градоначалникот Сашо Поцков навести дека новите бунари кај Вардар ќе бидат решение за гевгеличани за горливиот проблем со арсенот во водата. Тоа го најавив и во мојата изборна кампања, се залагав за„Здравјето пред се'“, посочи Поцков.На прашање од новинар „До каде е со набавката на деарсенификатори за бунарите кај Моин?“, градоначалникот Поцков најави дека во тек е изготвување на проекти од страна на три заинтересирани фирми (една од Србија и две од Македонија). На база на изготвените проекти ќе биде објавен јавен тендер за набавка и монтажа на деарсенификаторите на постојните бунари кај Моин. Средствата се веќе обезбедени преку ЗЕЛС која го прифати проектот за набавка на деарсенификатори за ови бунари на барање на општина Гевгелија, објасни градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков.

Со двата проекта - новите бунари кај Вардар и деарсенификаторите за бунарите кај Моин, Гевгелија ќе може да се снабдува со 270 литри вода во секунда, чиста и ослободена од отровниот елемент арсен, кој со години претставува здравствен и смртоносен проблем за граѓаните потрошувачи на вода од гевгелискиот водоводен систем.

При посетата на Општина Гевгелија и увидот на изведбените работи на капиталниот проект за водоснабдување, Сугарески за медиумите и јавноста посочи дека во делот на патната инфраструктура, оваа година ќе се врши реконструкција на патот Негорци - Гевгелија, во должина од 6,5 колометри со вредност од 80 милиони денари. Во доменот на ангажманот на Министерството за транспорт и врски во овој регион е и целосното поврзување на автопатната делница Демир Капија - Смоквица, со што најави бенефит за граѓаните од оваа погранична општина како што е Гевгелија и околните места со поврзаноста со современа меѓународна патна инфраструктура.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.