Се санираат улиците во Гевгелија и населените места

  • Сабота, Јун 30 2018

 

Сувиот, без врнежи, саботен ден ги продолжи активностите на летната акција за санација на улиците во Гевгелија и населените места, која што започна со изведба минатата недела.

Денеска механизацијата за гребење и екипа за дробење на стариот асфалт беше присутна и активно работеше на улицата „Мицо Шаренков“ непосредно до зградата на УЈП.

Стартот на работите овде беа најавени за 25-ти јуни, но поради временските услови беше одложен. Со асфалтирање на „Мицо Шаренков“ работите ќе продолжат на улицата „Гоце Делчев“ во Гевгелија. Со летната акција ќе бидат опфатени улицата „Петар Мусев“ и некои други улици во Гевгелија, како и во Негорци.

Првата целосна улична изведба годинава беше започната со асфалтирањето на улицата „Гоце Делчев“ во Миравци.

Програмата за изградба, санација и одржување на улиците и патиштата во Општината предвидена е буџетска ставка за 2018 која до крајот на годината треба да обезбеди обнова на асфалтната постилка на најдотраените улици во општината.

Изведувачи на градежните работи на терен се фирмите „Жикол“ од Струмица и „Еуроинг“ од Гевгелија кои имаа најповолни понуди за изградба на новите улици.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.