Топ Новости >

Се санираат улиците во Гевгелија и населените места

  • Сабота, Јун 30 2018

 

Сувиот, без врнежи, саботен ден ги продолжи активностите на летната акција за санација на улиците во Гевгелија и населените места, која што започна со изведба минатата недела.

Денеска механизацијата за гребење и екипа за дробење на стариот асфалт беше присутна и активно работеше на улицата „Мицо Шаренков“ непосредно до зградата на УЈП.

Стартот на работите овде беа најавени за 25-ти јуни, но поради временските услови беше одложен. Со асфалтирање на „Мицо Шаренков“ работите ќе продолжат на улицата „Гоце Делчев“ во Гевгелија. Со летната акција ќе бидат опфатени улицата „Петар Мусев“ и некои други улици во Гевгелија, како и во Негорци.

Првата целосна улична изведба годинава беше започната со асфалтирањето на улицата „Гоце Делчев“ во Миравци.

Програмата за изградба, санација и одржување на улиците и патиштата во Општината предвидена е буџетска ставка за 2018 која до крајот на годината треба да обезбеди обнова на асфалтната постилка на најдотраените улици во општината.

Изведувачи на градежните работи на терен се фирмите „Жикол“ од Струмица и „Еуроинг“ од Гевгелија кои имаа најповолни понуди за изградба на новите улици.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.