Краткотраен пороен дожд во Гевгелија и регионот
Топ Новости >

Краткотраен пороен дожд во Гевгелија и регионот

  • Сабота, Јул 07 2018

 

Денеска попладне од 14:25 до 14:35 во Гевгелија се „истури“ облак дожд проследен со ветер од северен правец. Со посмирен интензитет дождот продолжи до 15:15 часот.

Со тоа се „оправда“ прогнозата за нестабилно и облачно време, кое беше најавено за почетокот на викендот.
Дождот и сонцето кое продолжи после него ќе им отвори работа на лозарите за прскање на лозовите насади од штетници кои особено се потхрануваат со ваквото влажно, па сончево време.

Облачно и врнежливо во истиот термин беше и во Дојран каде најголемиот дел од младата популација од регионот и од други места во државата се упатија на актуелниот Д Фестивал. Но, облаците заминаа. Сводот се расчистува, а сцените се веќе подготвени и ги очекуваат своите закажани музички изведувачи и бројната публика.

ФОТО: Дојранска панорама, попладнево 07.07. - се споија небото и езерото 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.