Топ Новости

Краткотраен пороен дожд во Гевгелија и регионот

  • Сабота, Јул 07 2018

 

Денеска попладне од 14:25 до 14:35 во Гевгелија се „истури“ облак дожд проследен со ветер од северен правец. Со посмирен интензитет дождот продолжи до 15:15 часот.

Со тоа се „оправда“ прогнозата за нестабилно и облачно време, кое беше најавено за почетокот на викендот.
Дождот и сонцето кое продолжи после него ќе им отвори работа на лозарите за прскање на лозовите насади од штетници кои особено се потхрануваат со ваквото влажно, па сончево време.

Облачно и врнежливо во истиот термин беше и во Дојран каде најголемиот дел од младата популација од регионот и од други места во државата се упатија на актуелниот Д Фестивал. Но, облаците заминаа. Сводот се расчистува, а сцените се веќе подготвени и ги очекуваат своите закажани музички изведувачи и бројната публика.

ФОТО: Дојранска панорама, попладнево 07.07. - се споија небото и езерото 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.