Топ Новости

Бронзен медал за гевгелиската математичарка Викторија Тодорова

  • Понеделник, Јул 09 2018

 

Трето место на меѓународниот турнир „Математика без граници“ одржан во Несебар, Бугарија за гевгелиска четвртоодделенка од Општинското основно училиште „Владо Кантарџиев“ од Гевгелија и освоен бронзен медал.

Таа учествуваше во финалниот натпревар од натпреварот, кој се одржа од 30.06 до 1.07. 2018 година.

На ова престижно натпреварување годинава учествуваа 1.300 ученисници од 15 земји финалисти, и тоа, од Бугарија, Австралија, Азербејџан,
Виетнам, Иран, Казахстан, Кина, Киргистан, Македонија, Малта, Русија, Романија, Турција, Узбекистан и Филипини. Македонија, на овој турнир учествува по втор пат во финалето со 42 учесника.
Инаку, „Математика без граници“ има есенски, зимски и пролетен круг на натпреварувања, додека финалниот турнир е во Несебер, Бугарија. Турнирот е наменет за ученици на возраст од 8 до 18 години, кои се поделени на девет возрасни групи.

На меѓународен натпревар по математика одржан на 07.02.2018 год. ученичката Викторија Тодорова IV1 одд. освои прва награда - златен медал и со тоа се пласира на овој престижен натпреварувачки меѓународен собир на математичари.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

Гевгелиски „Комуналец“ со полугодишна позитива

Зголемената цена на водата и комуналните услуги и нотарските платни налози ја

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.