Топ Новости >

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

  • Среда, Јул 11 2018

 

Поради отсуство на терен на екипите на главниот изведувач „Хидрострој“ од Бугарија денеска не беше извршена акцијата за приклучок на новиот цевковор Ф 450 мм кон постојната водоснабдителна мрежа од градскиот водоводен систем на Гевгелија.
Гевгеличани денеска го почуствуваа закажаниот застој во водоснабдувањето од 03 часот изутрината до 7:30 часот утрово, но не приметија дека водата е „нова“. Всушност известувањето за нов целосен застој во водоснабдувањето закажан за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи не' натера да се обратиме до надлежните со прашањето: - „Имаат ли гевгеличани нова безбедна вода од новите бунари кај Вардар, или ќе чекаме до недела?“
Одговорот е дека во недела е одложено доаѓањето на стручна екипа на фирмата „Хидрострој“ која го изведува проектот согласно добиениот тендер. Водата од новите бунари чека технички прием за целата градба, бунарите со резервоарот, која треба да биде одобрена и достапна до почетокот на август годинава.

Екипите на ЈПКД „Комуналец“ ја отфрлаат вината за одложената акција. Тие денеска постапија, велат, според упатствата за приклучок. Го исклучија системот за водоснабдување на Гевгелија, а откако екипата не се јавила на терен од 10 часот започнал процесот на подигање на присисокот во водоснабдителниот систем, зошто при секое нагло вклучување на водотекот во цевките доаѓа до нивно пукање, или останати дефекти. За таа цел како хармонизатори на притисокот од водотекот, се користат водите од резервоарите, новиот со капацитет од 1.000 метри кубни вода кај Вардар и стариот резервоар од 3.000 метри кубни кај бунарите во месноста Моин.

Со најавата за одложениот застој на водоснабдување и приклучок на новиот цевковод кон постојниот, всушност се придвижува кон финализација изградбата и пуштање во функција на новиот водоснабдителен систем за Гевгелија, со новите бунари кај Вардар, а со тоа и решавање на прашањето за чиста вода без арсен за Гевгеличани. Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски ова им го предочи на гевгеличани уште минатиот месец при посетата на Гевгелија и изврши надгледба над работете на терен.

Приклучувањето на новиот цевковод во недела ќе го извршат стручните служби на фирмата „Хидрострој“, која го изведува новиот водоснабдителен систем, заедно со Секторот за водовод и канализација во ЈПКД„Комуналец“. 
Застојот на водоснабдувањето ќе биде од 03 до 8:30 часот во недела 15 јули за сите потрошувачи приклучени на градскиот водоводен систем во Гевгелија, Мрзени, Негорски Бањи и Блокотехна.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.