Топ Новости

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

  • Петок, Јул 13 2018

 

- “Со пресметките после шест месеци дојдовме до заклучок со Управниот одбор и директорот на „Комуналец“ дека има простор за намалување на овој вод цена за конкретната услуга „прочистување на отпадните води“ која деновиве беше сензитивна тема на расправа во Советот на општината“ - објави на денешниот прес градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

Тоа значи дека граѓаните ќе добијат намалена цена за услугата „прочистување на отпадни води“ и тоа од 13,37 на 10,44 денари за метар кубен. Оваа цена треба да биде одобрена на денешната 15 редовна седница на општинскиот Совет, а ќе почне да се пресметува од 1 август 2018 година.

За правните лица цената за истата услуга се намалува за 3,2 денари од сегашните 27,23 денари на 24,03 денари за прочистен кубик отпадна вода.

Оваа цена ќе важи до крајот на годината, 31.12.2018 година. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.