Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води
Топ Новости >

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

  • Петок, Јул 13 2018

 

- “Со пресметките после шест месеци дојдовме до заклучок со Управниот одбор и директорот на „Комуналец“ дека има простор за намалување на овој вод цена за конкретната услуга „прочистување на отпадните води“ која деновиве беше сензитивна тема на расправа во Советот на општината“ - објави на денешниот прес градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

Тоа значи дека граѓаните ќе добијат намалена цена за услугата „прочистување на отпадни води“ и тоа од 13,37 на 10,44 денари за метар кубен. Оваа цена треба да биде одобрена на денешната 15 редовна седница на општинскиот Совет, а ќе почне да се пресметува од 1 август 2018 година.

За правните лица цената за истата услуга се намалува за 3,2 денари од сегашните 27,23 денари на 24,03 денари за прочистен кубик отпадна вода.

Оваа цена ќе важи до крајот на годината, 31.12.2018 година. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.