Топ Новости

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

  • Сабота, Јул 14 2018

 

Општина Гевгелија преку Агенцијата за државни и регионални патишта обезбеди средства во вредност од три милиони евра наменети за изградба и санација на три регионални патни правци во општината. Тоа се патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци кои е најавено дека ќе се санираат ова лето.

- „Македонија пат“ веќе започна со изградбата на патот Прдејци-Смоквица, вреден 90 милиони денари, со што ќе се обезбеди не само полесна врска на двете населени места по изградбата на новата автопатна делница, туку и полесна сообраќајна комуникација на стопанските капацитети пред и околу Прдејци, рече градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков на одражата прес конференција за медиумите.

- „До крајот на јули и почетокот на август започнува санацијата на патот Миравци-Давидово, во вредност од 10 милиони денари, а по комплетирањето на техничката документација, во втората половина на август ќе започне санацијата на регионалниот пат Гевгелија-Негорци. За реализација на овој проект од државниот буџет се издвоени 80 милиони денари, а работите ќе ги изведува „Македонија-пат“. Сите три регионални патни правци треба да бидат завршени до крајот на годината, рече Поцков искажувајќи надеж дека работите на терен можат да завршат и порано од предвиденото, поради реално обезбедените средства и активната летна градежна сезона.За 2019 година одложена е санацијата на патниот правец Гевгелија-Богданци-Фурка, за што ќе бидат одвоени нови средства од Агенцијата, најави градоначалникот Поцков.

Обновата на регионалната патна мрежа во општина Гевгелија за прв пат се изведува во таков обем и е значајна, не само поради обемот и вредноста, туку и поради фактот што средствата нема да бидат издвоени од општинскиот буџет, туку се директна инвестиција со средства обезбедени од Републичкиот Буџет преку Агенцијата за државни и регионални патишта, посочи Поцков на прес конференцијата


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.