Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

  • Сабота, Јул 14 2018

 

Општина Гевгелија преку Агенцијата за државни и регионални патишта обезбеди средства во вредност од три милиони евра наменети за изградба и санација на три регионални патни правци во општината. Тоа се патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци кои е најавено дека ќе се санираат ова лето.

- „Македонија пат“ веќе започна со изградбата на патот Прдејци-Смоквица, вреден 90 милиони денари, со што ќе се обезбеди не само полесна врска на двете населени места по изградбата на новата автопатна делница, туку и полесна сообраќајна комуникација на стопанските капацитети пред и околу Прдејци, рече градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков на одражата прес конференција за медиумите.

- „До крајот на јули и почетокот на август започнува санацијата на патот Миравци-Давидово, во вредност од 10 милиони денари, а по комплетирањето на техничката документација, во втората половина на август ќе започне санацијата на регионалниот пат Гевгелија-Негорци. За реализација на овој проект од државниот буџет се издвоени 80 милиони денари, а работите ќе ги изведува „Македонија-пат“. Сите три регионални патни правци треба да бидат завршени до крајот на годината, рече Поцков искажувајќи надеж дека работите на терен можат да завршат и порано од предвиденото, поради реално обезбедените средства и активната летна градежна сезона.За 2019 година одложена е санацијата на патниот правец Гевгелија-Богданци-Фурка, за што ќе бидат одвоени нови средства од Агенцијата, најави градоначалникот Поцков.

Обновата на регионалната патна мрежа во општина Гевгелија за прв пат се изведува во таков обем и е значајна, не само поради обемот и вредноста, туку и поради фактот што средствата нема да бидат издвоени од општинскиот буџет, туку се директна инвестиција со средства обезбедени од Републичкиот Буџет преку Агенцијата за државни и регионални патишта, посочи Поцков на прес конференцијата


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.