Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода
Топ Новости >

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

  • Недела, Јул 15 2018

 

Шест часа после закажаниот рок за пуштање на водоснабдителниот систем на Гевгелија во функција, работите на терен се' уште без најава на завршница.
Фирмата ангажирана со тендер од 2016 година „Хидрострој“ од Софија, Бугарија, за изградба на новите бунари, резервоар и цевковод кај Вардар, денеска на терен за приклучок на новиот цевковод Ф-450 мм ги испрати своите подизведувачи од Куманово, фирмата ДГТУ „АДРА“ ДООЕЛ.

Екипата на „АДРА“ Куманово денеска дојде неспремна и без соодветен алат за работа, иако ја знаеја тежината на работата за која се ангажирани.

Се работи на потегот западно од мостот кај Рауљот, каде веќе неколку месеци стои отворена и безбедносно оградена дупка. Во неа на неколку метри длабочина треба да се спои новиот цевковод Ф 450 мм со постојниот цевковод на водоснабдителната мрежа во Гевгелија. Треба да се стави вентил со троен приклучок, што вработените го викаат „Т вентил“ со димензии како и цевките, но проблем е некомпатибилниот состав на цевките: новите се полиетиленски, а старите цевки се поцинковани.

Екипата од Скопје денеска дошла со мерцедес возило, но без основниот алат, режач на поцинкованите цевки, агрегат, пумпа за испумпување на водата која протекува од цевките.

На денешните 36 степени целзиусови на терен температурата дополнително ја подгрева нервозата кај комуналните работници кои ги изневерија своите потрошувачи со најавата дека овој зафат ќе трае до 8:30 часот изутрина кога ќе се нормализира водоснабдувањето, а денеска дополнително се интервенира со дотур на вода со цистерни до граѓаните.

Во 14 часот екипата на GevgelijaNet беше на терен на локацијата кај Рауљот и регистрираше одвоени цевки кај кои се' уште не е поставена спојката за приклучок.
Одговорноста за несовесниот изведувач ја бараат кај општинските служби кои го одобриле неспремниот ДГТУ „АДРА“ од Скопје за оваа стручно захтевна работа. Но, сепак „АДРА“ е избор на изведувачот „Хидрострој“, а не на општината која е финансиер на работите за новиот систем за водоснабдување на Гевгелија.

Златко Зумров, директорот на ЈПКД „Комуналец“ го потврди незадоволството од „АДРА“ која не била на ниво на задачата, со самото тоа што денеска дошле со обична брусалица, а не секач за железните поцинкувани цевки, ниту имале агрегат.

- „Благодарение на максималните напори на Пожарната единица во Гевгелија обезбедивме опрема потребна за работа и со помош и соработка со екипите на ТППЕ се работи еве до 15:30 часот без застој на терен. Веќе е поставен Т вентилот. Штрафовите се поставени. Испративме екипа до резервоарите и системот за снабдување со вода да биде пуштен во употреба. Истиот ќе почне да функционира од 30 минути до час и половина, заради нивелирање на притисокот во цевките, за да не дојде до нови дефекти и испукувања“, изјави директорот на „Комуналец“, Зумров.

Тоа значи дека до 17 часот треба комплетно да се нормализира водоснабдувањето во Гевгелија, Мрзенци, Негорски Бањи и Блокотехна, кои го почувствуваа засега 13 часовниот застој во вододнабдувањето, и очекувани максимално 14 часови на Гевгелија без вода.

По се' изгледа, ако сте ги потрошиле резервите на вода ќе мора да побарате најблиска цистерна за дотур, или во блиските природни водотеци на Конско и Негорски Бањи. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.